Mezinárodní atletický mítink

CZECH INDOOR GALA OSTRAVA

4. 2. 2025

16:30 – 19:00 hodin

Atletická hala Ostrava-Vítkovice

Novinky

 

8. 1. 2025

Czech Indoor Gala se nezadržitelně blíží a organizátoři odhalují jména dalších hvězd, které se v úterý 4. února v ostravské hale představí. Mezi nimi je i další olympijská medailistka z Paříže etiopská půlkařka Tsige Duguma.

Czech Indoor Gala je už podruhé za sebou zařazen do nejvyšší kategorie Gold seriálu World Athletics Indoor Tour a patří tak mezi devět nejelitnějších halových mítinků této sezóny. Také díky tomu nabízejí předběžné startovní listiny vskutku špičková jména, která se mohou pyšnit medailovými úspěchy z olympijských her i světových šampionátů.

Našlapaná půlka v čele s olympijskou medailistkou

Závod žen na 800 metrů slibuje velmi zajímavou podívanou, jelikož se na startovní čáru postaví špičková konkurence, které vévodí jeden z největších běžeckých objevů minulé sezóny Tsige Duguma. Třiadvacetiletá běžkyně z Etiopie přitom začala osmistovku běhat až v roce 2023, kdy ovšem absolvovala na této distanci jediný závod. Do nadcházející sezóny však vlétla ve velkém stylu a svůj vstup do nejužší špičky korunovala šokujícím ziskem titulu halové světové šampionky. Na olympijské hry v Paříži pak už odcestovala jako jedna z favoritek a pod pěti kruhy papírové předpoklady potvrdila, když podlehla pouze suverénní Britce Keely Hodgkinson a odvezla si z francouzské metropole stříbro.

Do Ostravy přicestuje také další medailistka z loňského halového mistrovství světa Noélie Yarigo. Ta si v Glasgow doběhla v osmatřiceti letech pro svůj největší kariérní úspěch v podobě světového bronzu pod střechou. Životní sezónu za sebou má také Slovenka Gabriela Gajanová, která na mistrovství Evropy v Římě vystoupala na stříbrný stupínek a na olympijských hrách pak v semifinále vylepšila vlastní národní rekord na 1:58.22. „Na zlatý mítink v Ostravě se moc těším. Budou to mé první závody v této halové sezóně a těším se, až poměřím síly s nejlepšími,“ vyhlíží svůj start na CIG.

Už tak kvalitní sestavu zahraničních závodnic doplňuje ještě Australanka Catriona Bisset, která je s venkovním osobákem 1:57.78 držitelkou rekordu Oceánie. Rekord mítinku Britky Jennifer Meadows 2:01.67 by tak měl být jistě v ohrožení.

Silné konkurence bude chtít využít k posunutí svých osobáků i česká špička v čele s naší současnou půlkařskou jedničkou Kimberley Ficenec, která se loni díky času 2:00.68 stala osmou nejrychlejší Češkou historie. Proti výrazně starším soupeřkám se pak bude chtít prosadit loňská dorostenecká mistryně Evropy Adéla Holubová. Zajímavé bude sledovat také start Němky Alicy Schmidt, která se doposud specializovala na čtvrtku a se štafetou si zaběhla finále mistrovství světa i Evropy.

Zkušenosti i nastupující generace proti českým čtvrtkařům

Závod mužů na 400 metrů je tradiční disciplínou Czech Indoor Gala a v jeho programu nechybí ani letos. Vítězství z minulého ročníku bude obhajovat Vít Müller. Naopak o svůj první triumf na tomto mítinku chce usilovat šestý muž loňského HMS Matěj Krsek.

„Každým rokem roste moje chuť závodit, a to obzvláště před českým publikem, kterém mě již dobře zná. Bude to můj třetí halový start, takže věřím, že už budu rozzávoděný a předvedu dobrý výkon. Do závodu půjdu s ponaučením z minulého roku, takže budu připraven na každý jeho scénář,“ věří Matěj. Nechybí ani další bronzový medailista ze štafetového mixu z MS v Budapešti Patrik Šorm, mezi jehož úspěchy patří například i páté místo z HMS 2022 v Bělehradě.

Našim čtvrtkařům se postaví pestrá škála soupeřů. Synonymem pro zkušenost je Nizozemec Liemarvin Bonevacia, jenž loni už ve veteránském věku pětatřiceti let dokázal na mistrovství Evropy v Římě víc než zdatně konkurovat téměř o generaci mladším soupeřům a doběhl si pro kontinentální bronz, který byl už jeho druhým v bohaté a dlouhé kariéře. K tomu má ve své sbírce i dva kovy stejné hodnoty z halových evropských šampionátů a řadu medailových úspěchů s nizozemskými štafetami včetně olympijského stříbra z her v Tokiu 2021, kde běžel i finále hladké čtvrtky. Na Czech Indoor Gala se představí už potřetí v řadě. „Jsem nadšený, že budu moci zahájit halovou sezónu právě v Ostravě. Těším se na rychlý závod,“ vzkazuje jeden z tradičních soupeřů Pavla Masláka.

Naopak mezi mladé pušky patří další dvě zahraniční hvězdy. Maďar Attila Molnár sahal po vítězství na Czech Indoor Gala už loni, ale tehdy mu ho o dvě setiny uzmul právě Vít Müller. Sezóna 2024 pro něj však byla jinak velmi úspěšná, když si na HMS v Glasgow doběhl pro páté místo a na mistrovství Evropy v Římě obsadil šestou příčku. Švýcar Ricky Petrucciani je pro změnu vicemistrem Evropy z šampionátu v Mnichově 2022 a na ostravském Gala si odbyde svou premiéru. Rekord mítinku Jamajčana Edina Steela má hodnotu 46.11, což je jistě v silách všech jmenovaných.

Čeští olympionici se postaví evropskému šampionovi

Na mužské dvoustovce by se mělo představit kompletní trio našich olympioniků z Paříže. Na loňský primát se pokusí navázat Eduard Kubelík, jenž při svém triumfu dokonce atakoval rekord mítinku Kubánce Reyniera Meny, za kterým zaostal časem 20.66 jen o dvě setiny a stal se po Pavlovi Maslákovi druhým nejrychlejším českým dvoustovkařem v hale. Tomáš Němejc se pro změnu blýskl na mistrovství Evropy v Římě, kde postoupil do finále, ve kterém obsadil velmi lichotivou šestou příčku. Po nepříliš vydařené sezóně 2024 se o comeback pokusí český rekordman pod otevřeným nebem Ondřej Macík.

Naši sprinteři to však nebudou mít vůbec jednoduché, protože do Ostravy přicestuje překvapivý mistr Evropy z Říma Švýcar Timothé Mumenthaler, jenž opanoval loňský kontinentální šampionát špičkovým časem 20.28. Je také bronzovým medailistou z mistrovství Evropy do 22 let v Espoo 2023. Na Czech Indoor Gala nesmí samozřejmě chybět ani někdejší mistr Evropy ve dvaadvacítkách a trojnásobný medailista z halových evropských šampionátů na šedesátce Ján Volko.

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala probíhá za významné finanční podpory Moravskoslezského kraje.

 


9. 12. 2024

Necelé dva měsíce před samotným mítinkem oznamují organizátoři Czech Indoor Gala, že je vyprodáno. Atlety tak bude v úterý 4. února opět podporovat plná ostravská hala. Ta se může mimo jiné těšit na dalšího olympijského medailistu.

Czech Indoor Gala patří i v roce 2025 v rámci World Athletics Indoor Tour do nejvyšší kategorie Gold. Řadí se tak mezi devět nejkvalitnějších mítinků tohoto seriálu, i proto se do Ostravy chystají největší současné hvězdy královny sportů. Přivítá je vyprodané hlediště. „Půjde znovu o mimořádnou dvouhodinovou atletickou podívanou a těší mě veliký zájem o start předních světových atletů i našich domácích hvězd. Mám radost, že je vyprodáno, atmosféra v hale bude určitě skvělá. Ti, kdo nebudou moci být v hale, mohou se těšit na přímý přenos v České televizi,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

České dálkařské duo vyzve Furlaniho

Po kanadské tyčkařce Alyshe Newman potvrdil start na nadcházejícím Czech Indoor Gala další atlet, který na nedávných olympijských hrách v Paříži vystoupal na stupně vítězů. Je jím bronzový muž letošního klání pod pěti kruhy v soutěži dálkařů Ital Mattia Furlani.

Devatenáctiletý talent má za sebou jedinečnou sezónu. Ač spadal věkově stále do kategorie juniorů, už na březnovém halovém mistrovství světa ve skotském Glasgow si dolétl pro stříbro. Následně zazářil i na domácí půdě při evropském šampionátu v Římě, kde bral stejný cenný kov v juniorském světovém rekordu 838 cm a svou medailovou bilanci završil právě olympijským bronzem. Za své výkony získal od World Athletics ocenění Rising Star pro nejlepšího světového atleta roku v kategorii do 20 let. V České republice se představí vůbec poprvé.

„Jsem velmi rád, že se mohu zúčastnit Czech Indoor Gala,“ vzkazuje Furlani. „Poté, co jsem si po sezóně dopřál nějaký čas na vychutnání letošních úspěchů a také se znovu věnoval velmi dobrému zimnímu tréninkovému programu, se opravdu nemohu dočkat, co přinese rok 2025. A hlavně se nemohu dočkat, až budu v Ostravě závodit před publikem. Slyšel jsem o závodění před českými atletickými fanoušky tolik skvělých věcí a doufám, že pro ně udělám maximum.“

V ostravském sektoru se mu postaví mimo jiné i dvojice našich elitních dálkařů. Český rekordman Radek Juška je tradičním účastníkem Czech Indoor Gala a v roce 2021 ho dokonce opanoval. Loni pak dolétl na 803 cm a nad jeho síly byl pouze hvězdný Řek Miltiadis Tentoglu. S Furlanim si Radek letos zaskákal olympijském finále, ve kterém obsadil desáté místo poté, co se v kvalifikaci blýskl výkonem 815.

„Na Czech Indoor Gala se každoročně těším, protože se jedná o závod na domácí půdě a v Ostravě se mi skáče velice dobře. Doufám, že budeme v dobré formě a předvedeme napínavý souboji zkušeností proti mládí a diváci si to užijí,“ vzkazuje Juška.

Osmnáctiletý Petr Meindlschmid byl kometou letošní sezóny. Hned čtyřikrát vylepšil hodnotu juniorského národního rekordu a podobně jako Furlani zaznamenal svůj doposud nejhodnotnější kariérní skok ve finále evropského šampionátu v Římě, kde dolétl na 803 cm a v dospělé kontinentální konkurenci si vyskákal lichotivou sedmou příčku. Na olympijských hrách v Paříží byl nejmladším členem české atletické výpravy.

Při „gala“ závodil letos Meindlschmid poprvé a skončil sedmý, což je jistě výsledek, se kterým se tentokrát nespokojí. „Minule jsem na Czech Indoor Gala zažil skvělou atmosféru, a tak se na ni těším i tentokrát. Věřím, že budu v dobré formě. Trénink jde zatím podle plánu, takže bych rád předvedl kvalitní výkon. Konkurence v podobě Furlaniho je velkým lákadlem. Bude pro mě výzvou opět poměřit síly s někým z mé věkové kategorie, který je na té nejvyšší úrovni,“ uvádí korunní princ české dálky.

Domácí matador proti elitním Britům

Hladká šedesátka mužů byla zatím součástí každého ročníku Czech Indoor Gala a ten nadcházející nebude výjimkou. Domácí matador Zdeněk Stromšík na něm chyběl poprvé až letos, kdy nemohl startovat kvůli drobnému svalovému zranění. Krátce nato ovšem získal svůj pátý národní titul v kvalitním čase 6.60. V rámci domácího republikových šampionátu v ostravské hale dosahuje nejhodnotnějších kariérních výkonů, ale na gala se mu zatím tolik nedaří. Jeho maximem je třetí místo z roku 2020, a to by jistě rád změnil.

Česká jednička to však bude mít v silné konkurenci hodně těžké. Na svůj ostravský triumf z roku 2023 se pokusí navázat Brit Jeremiah Azu. Člen bronzové britské štafety z olympijských her v Paříži se může pyšnit na stovce osobním rekordem 9.97 a šedesátku umí za 6.56. Loni finišoval na Czech Indoor Gala na čtvrté příčce. Azu už několik let patří do nejužší evropské špičky, což potvrzuje i bronz ze stovky na ME v Mnichově 2022.

Dalším špičkovým zástupcem britské sprinterské školy na startu by měl být bronzový muž ze stovky na letošním mistrovství Evropy v Římě Romell Glave, jehož osobní rekord na této distanci má hodnotu 10.02.

Do Ostravy se po roce vrátí i švédský národní rekordman na šedesátce Henrik Larsson. Ten dosáhl rekordního zápisu při zisku bronzové medaile na halovém mistrovství v Istanbulu před dvěma lety, kdy prolétl rovinku za 6.53. Třetí skončil také při posledním Czech Indoor Gala, což byl jeho premiérový start v ostravské atletické hale.

 


14. 11. 2024

Czech Indoor Gala patří podruhé za sebou do elitní společnosti devíti zlatých mítinků World Athletics Indoor Tour. Po úspěšné premiéře mezi nejlepšími halovými podniky světa chtějí organizátoři navázat další atraktivní atletikou podívanou, o kterou se mají postarat ty největší atletické hvězdy současnosti. „Je nám ctí, že nás Světová atletika opět zařadila mezi nejprestižnější halové mítinky světa. Je to projev respektu k úrovni české atletiky. Loni jsme se i mezi zlatými mítinky zařadili hodnocením hodně vysoko, což nás těší, jelikož se jedná o velmi prestižní záležitost. Prioritou pro nás nadále zůstává pomoct českým atletům, aby si díky tomuto závodu polepšili ve světovém rankingu a loni se potvrdilo, že Czech Indoor Gala hrálo v jejich žebříčkovém postavení důležitou roli. Pro české atlety se jedná o příležitost poměřit své síly s nejlepšími soupeři z celého světa. I tentokrát chceme mítink postavit na atraktivních soubojích a příbězích tak, aby diváci odcházeli z haly s pocitem, že za rok musí být v Ostravě zas,“ uvádí předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Elitní italská výzva pro českého rekordmana

Na svůj třetí triumf na Czech Indoor Gala by rád navázal český rekordman Tomáš Staněk. Majitel pěti cenných kovů z reprezentačních vrcholů pod střechou kraloval tomuto mítinku v sezónách 2018 a 2021. Loni pak skončil na ostravském Gala druhý, když ho o pět centimetrů porazil Američan Roger Steen. Po letošní sezóně, kdy mu v Římě k zisku evropského bronzu chybělo pouhých šest centimetrů a v pařížském olympijském finále obsadil desátou příčku, chce úspěšně zahájit i rok 2025. „Závodit před domácím publikem, to je vždy speciální záležitost a kdo zažil ostravské diváky, tak ví, o čem mluvím. Pořadatelé mi vždy zajistí elitní soupeře. O to větší motivaci mám proti nim před českými fanoušky uspět a opět se ze sebe pokusím vydat to nejlepší. Před halovým mistrovstvím Evropy budu svými starty šetřit, ale Czech Indoor Gala mezi nimi rozhodně chybět nebude,“ ujišťuje zkušený matador.

V čele Tomášových vyzyvatelů ovšem stojí jedna z největších hvězd této disciplíny, kterou je Ital Leonardo Fabbri. Ten za sebou má veleúspěšný rok 2024 v jehož průběhu si pověsil na krk bronz na halovém mistrovství světa v Glasgow, zvítězil na domácím mistrovství Evropy v Římě a získal i diamantovou trofej, když ve finálovém klání v Bruselu porazil i hvězdné americké duo Ryan Crouser a Joe Kovacs. Italský národní rekord posunul až na 22.98.

Fabbri už se jednou na Czech Indoor Gala představil, a to v roce 2020, kdy obsadil s výkonem 21.11 druhé místo za Polákem Konradem Bukowieckim, jenž tehdy zvítězil v dosud platném rekordu mítinku 21.88, což je meta, která rozhodně v Italových silách je. „Czech Indoor Gala na začátku února bude mým prvním startem v roce 2025. Přijďte se podívat na mě i mého kamaráda z České republiky Tomáše Staňka. Kupujte si vstupenky, protože to bude zábava. Budeme házet opravdu daleko,“ vyzývá.

Švábíková se utká s olympijskou medailistkou

Amálie Švábíková nechyběla na Czech Indoor Gala od roku 2018 ani jednou a v roce 2025 bude i tváří samotného mítinku. Při posledních dvou ročnících brala vždy druhé místo za Slovinkou Tinou Šutej. Loni to bylo výkonem 463 centimetrů. V průběhu sezóny 2024 přišel ovšem výkonnostní posun, který přinesl své ovoce v podobě děleného čtvrtého místa na mistrovství Evropy v Římě, a hlavně velmi cenné páté příčky na olympijských hrách v Paříži, kde navíc Amálie vylepšila hodnotu jedenáct let starého národního rekordu Jiřiny Kudličkové o čtyři centimetry na současných 480 centimetrů.

Na začátku podzimního přípravného období pak změnila trenérské vedení a spolupracuje právě s Kudličkovou. „Jsem nad míru překvapena, jak nám to s Jířou klape a trénink s ní mě moc baví. Věřím, že to prodám i v nadcházející halové sezóně, která bude s dvěma reprezentačními vrcholy specifická. I proto bude Czech Indoor Gala teprve mým druhým startem v roce 2025. Určitě můžu mluvit za všechny české atletky, že je pro nás velmi dobré mít možnost závodit na halovém mítinku té nejvyšší kategorie v domácím prostředí a já mám velkou motivaci v Ostravě uspět,“ věří ve vydařené vystoupení.

Cestu za premiérovým vítězstvím na Czech Indoor Gala však Amálie nebude mít vůbec jednoduchou. V sektoru se totiž mimo jiné utká s bronzovou olympijskou medailistkou z Paříže Alyshou Newman. Třicetiletá Kanaďanka si zajistila na Stade de France cenný kov díky vylepšení vlastního národního rekordu na 485 centimetrů. Na Czech Indoor Gala závodila vítězka her Commonwealthu před dvěma lety a páté místo pro ni bylo zklamáním a ráda by si před ostravským publikem napravila reputaci. „Už se nemůžu dočkat startu nadcházející halové sezóny. Pojedu také do Ostravy a doufám, že se všichni přijdete podívat,“ vyhlíží svůj start v Ostravě.

Vstupenky na Czech Indoor Gala 2025 jsou již nyní v prodeji, zde >.

Petr Jelínek

 


30. 1. 2024

Ostravská atletická hala hostila další ročník už tradičního mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Ten letos premiérově spadá do nejvyšší kategorie Gold seriálu WAIT. V jeho průběhu byly k vidění tři letošní nejlepší světové výkony a pět rekordů mítinku.

Výkony roku pro Klaver, Hailu a Nadera

Závod žen na 400 metrů měl stejnou vítězku jako v minulém roce. Nizozemka Lieke Klaver zopakovala svůj ostravský primát, a navíc k tomu ještě vylepšila vlastní rekord mítinku na 50.54, což je o 44 setin rychleji, než si s touto distancí poradila v Ostravě loni. Zároveň se vyhoupla do čela letošních světových tabulek. Druhou příčku vybojovala v norském národním rekordu 51.57 Henriette Jaeger. Třetí skončila Lada Vondrová za 52.05. Nikoleta Jíchová se těšila z osobního rekordu 52.78. Našim dalším čtvrtkařkám už se tolik nedařilo. Tereza Petržilková (53.33) a Lurdes Gloria Manuel (54.18) se nevyhnuly kolizím a po doběhu u nich tak panovalo velké zklamání.

Závod na jednu míli žen si na Czech Indoor Gala odbyl svou premiéru, a ta byla vskutku velkolepá. Dominovaly etiopské favoritky. Zástupkyně této východoafrické běžecké velmoci obsadily první čtyři pozice. Vítězná Freweyni Hailu výrazně vylepšila letošní nejlepší světový výkon na 4:17.36 a dostala se na šestou příčku historických světových tabulek. Do TOP 10 stejné statistiky se dostala i druhá Hirut Meshesha s výkonem 4:19.53. Šestá Dánka Sofia Thogersen zazářila novým juniorským evropským rekordem 4:29.31. Simona Vrzalová doběhla jako desátá za 4:35.76 a Diana Mezuliáníková skončila jedenáctá za 4:36.60.

O nejlepší světový výkon halové sezóny 2024 do třetice se postaral na trati 1500 metrů Portugalec Isaac Nader. Ten se stal novým leaderem letošních statistik díky času 3:34.23. V Ostravě předvedl suverénní výkon, a kromě vítězství se také zapsal mezi rekordmany tohoto podniku. Čas Brita Elliota Gilese z roku 2022 vylepšil o 1.7 vteřiny. Druhý Švéd Samuel Pihlström se prezentoval národním rekordem 3:35.47. Filip Sasínek doběhl jako pátý v solidním čase 3:37.99. Nico Boketta byl devátý za 3:42.50.

Další dva rekordy mítinku

Svou porci smůly si na ženské šedesátce vybrala čerstvá spoludržitelka národního rekordu Karolína Maňasová. Ta bohužel velmi záhy po startu zakopla a do závodu už se jí nepodařilo vrátit. Výsledkem bylo osmé místo a čas 7.56. Nejlepší Českou v závodě tak byla sedmá Nikola Bendová za 7.45. Papírové předpoklady potvrdila vedoucí žena letošních světových tabulek Ewa Swoboda. Polka prolétla rovinku v novém rekordu mítinku 7.07. Z osm let starého maxima Michelle-Lee Ahye ukrojila tři setiny. Velmi kvalitního času 7.17 dosáhla také lucemburská rekordmanka Patrizia van der Weken.

Rekord mítinku neodolal ani na šedesátce překážek žen. Jeho novou držitelkou je Polka Pia Skrzyszkowská, která vylepšila rok staré maximum Nizozemky Nadine Visser o čtyři setiny na 7.82. Visser se musela stejně jako loni spokojit s druhým místem za 7.93. Stejného času dosáhla i třetí Irka Sarah Lavin. Z českých závodnic postoupila pouze Tereza Elena Šínová. Svěřenkyně Ladislava Kárského si dosprintovala v kvalitním závodě pro osmé místo za 8.14. Helena Jiranová si v rozběhu zaběhla sezóňák 8.15.

Šutej počtvrté šampionkou Gala

Už svůj čtvrtý triumf na Czech Indoor Gala si vyskákala slovinská tyčkařka Tina Šutej. Letos nenašla přemožitelku díky výkonu 473 centimetrů. Ostravskému publiku udělala radost druhým místem Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka si vylepšila sezónní maximum na 463 centimetrů. Následně se ještě pokoušela o zdolání 473, což by znamenalo posunutí jejího národního rekordu. Zatím jí ovšem tato hodnota odolala. Třetí byla Italka Roberta Bruni za 453 centimetrů. Spokojena mohla být se svým vystoupením i pátá Nikola Pöschlová, která se úspěšně přenesla přes 443 centimetrů, a to je její druhý nejhodnotnější kariérní výkon.

Domácí triumfy v podání Müllera a Kubelíka

V součtu obou běhů na 400 metrů mužů zaznamenal nejrychlejší čas vítěz toho prvního Vít Müller, jenž proběhl dva okruhy za 46.26. O dvě setiny pomalejší byl vítěz druhého běhu Maďar Atilla Molnár (46.28). Pomyslnou bronzovou příčku si odveze Švýcar Lionel Spitz (46.53). Druhým nejrychlejším českým reprezentantem byl Matěj Krsek za 46.45. Patrik Šorm (46.68) a Pavel Maslák (47.01) si srazili svá sezónní maxima.

Druhé české vítězství připsal Eduard Kubelík na dvoustovce. Ten opět ukázal, že se mu v ostravské hale daří, když si poradil ve všemi svými soupeři v součtu obou běhů a získal ceněné prvenství na zlatém mítinku v novém osobním rekordu 20.66, kterým se posunul na druhé místo české historie mezi Pavla Masláka a Radka zachovala. Na rok starý rekord mítinku Kubánce Reyniera Meny ztratil jen dvě setiny. Pod 21 vteřin se dostal i Ondřej Macík (20.95) Naopak těsně se to nepodařilo Janu Jirkovi (21.05). Ze zahraničních závodníků byl nejrychlejší Polák Albert Komanski za 20.93.

Juška potrápil favorita, Staněk těsně druhý

Očekávaným vítězem dálkařského klání byl řecký šampion Miltiadis Tentoglou, jenž dolétl na 809 centimetrů a připsal si třetí vítězství na Czech Indoor Gala. Nejednalo se však v jeho podání o nějakou zásadní dominanci. K nadšení ostravské haly mu byl vyrovnaným soupeřem český rekordman Radek Juška. Ten sice po dvou křížcích zapsal v třetí sérii jen 761 centimetrů, ale hned dalším pokusem se dokázal výrazně zlepšit na 803 centimetrů a navázal tak na svou osmimetrovou formu z letní sezóny. Také Petr Meindlschmid zaznamenal nejdelší pokus ve čtvrté sérii a měřil 761 centimetrů, což mu v celkovém zúčtování stačilo na sedmé místo.

Tomáš Staněk zahájil soutěž koulařů dvěma křížky, ale v třetí sérii se parádně trefil a poslal své náčiní do vzdálenosti 21.33, díky čemuž se dostal do čela, kde vydržel až do závěrečné série. V té se před něj totiž dostal Američan Roger Steen, když zapsal 21.38, což mu nakonec stačilo k vítězství. Třetí příčku obsadil Novozélanďan Tom Walsh za 21.17.

Dudycha opět vylepšil juniorský rekord

Mužskou půlku opanoval při svém vůbec prvním halovém startu Botswaňan Tshepiso Masalela. Šestý muž loňského světového šampionátu svým vítězným časem 1:46.41 příliš nezaostal ani za čtyři roky starým rekordem mítinku Keňana Collinse Kipruta, konkrétně o tři setiny. Pod 1:47 stlačil svůj čas i druhý Ital Catalin Tecuceanu (1:46.90). Třetí byl Polák Mateusz Borkowski (1:47.33). Z českých půlkařů byl nejlepší čtvrtý Jakub Dudycha, jenž i přes řadu kolizí finišoval v novém juniorském národním rekordu 1:47.42. Vlastní zápis vylepšil o 33 setin. Za odvážnou taktiku byl odměněn pěkným osobákem 1:47.54 Daniel Kotyza. Hned za ním doběhl do cíle Filip Šnejdr (1:47.60).

Finále mužského sprintu na 60 metrů se stalo kořistí Japonce Yoshihida Kiryua, jenž navíc svůj primát ozdobil novým národním rekordem své domoviny 6.53. Dobrou formu z posledních dní potvrdil i druhý Joshua Hartmann z Německa (6.57) a jako třetí se do cíle předklonil Švéd Henrik Larsson (6.59). Jediným českým sprinterem, kterému se podařilo postoupit do finále, byl Jan Veleba. Ten skončil osmý za 6.80 (v rozběhu 6.76).

Petr Jelínek

 


29. 1. 2024

V ostravské atletické hale proběhl předzávodní brífink k mítinku Czech Indoor Gala 2024. Jeho hosty byly čtyři atletické hvězdy, předseda Českého atletického svazu i představitelé města a kraje.

Czech Indoor Gala už si vybudovalo svou pevnou pozici v mezinárodním atletickém kalendáři a svou kvalitou jde neustále nahoru, což potvrzuje i to, že letos dostal do nejvyšší kategorie Gold seriálu World Athletics Indoor Tour. Patří tak mezi sedm nejelitnějších halových mítinku na světě. V rámci 12 disciplín hlavního programu se představí 130 atletů z 35 zemí. Ostravské publikum se může ve vyprodané hale těšit na 5 olympijských medailistů, 15 medailistů z mistrovství světa a 25 medailistů z mistrovství Evropy.

„Těžko vyjádřit, jak hrdí a pyšní jsme, že se mítink, který budujeme od roku 2016, dostal mezi ty nejkvalitnější na světě. Signál půjde do více než 120 zemí. Jsem rád, že můžeme přivítat řadu vynikajících atletů a věřím, že se zde odehraje skvělé představení se spoustou zajímavých příběhů, protože právě o nich tento mítink bude. Rád bych poděkoval za podporu Národní sportovní agentuře, Statutárnímu městu Ostravě i Moravskoslezskému kraji, bez kterých bychom tento mítink nemohli uspořádat,“ řekl předseda ČAS Libor Varhaník.

Ostrava je městem sportu a atletika se zde vždy těšila výsadní pozici, což potvrzuje i primátor Statutárního města Ostravy Jan Dohnal. „Ostrava dlouhodobě podporuje sport. Máme zde špičkové zázemí. Chceme ukázat doma i v zahraničí, že už nejsme to staré průmyslové město, ale že jsme městem moderním, kam stojí přijet se podívat. Jsem moc rád, že se podařilo Českému atletickému svazu dostat tento mítink až na vrchol. Během zítřka budeme hlavním městem atletiky, což je pro nás skvělou reklamou,“ sdělil.

Vzájemná spolupráce a podpora mezi organizátory je velmi přínosná pro obě strany, o čemž svědčí i slova náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislava Folwarczného. „Při rozhodování o podpoře největších sportovních akcí vnímáme i jejich ekonomický potenciál a přínos. Rádi podporuje sport a atletiku samozřejmě také, jelikož má v našem kraji velkou tradici,“ nechal se slyšet.

Jedinou dámou mezi hosty byla Karolína Maňasová. Čerstvá spoludržitelka českého rekordu ve sprintu na 60 metrů by se ráda na čele této statistiky osamostatnila. Pomoci by jí k tomu měly elitní soupeřky v čele s vedoucí ženou letošních světových tabulek Polkou Ewou Swobodou. „Čeká mě start proti velmi silným soupeřkám, což beru jako plus, protože ráda závodím pod tlakem. Nerada se dělím, tak věřím, že se mi podaří český rekord ještě vylepšit. V hale jsem jako doma a těší mě, že se tak špičkový mítink koná právě v Ostravě. Přijdou se podívat rodiče a kamarádi, tak doufám, že předvedu co nejlepší výkon,“ věří v úspěšné vystoupení před domácím publikem.

Podpory ostravského publika bude chtít co nejlépe využít i český koulařský rekordman Tomáš Staněk. „Do Ostravy se vždy moc těším. Pokaždé jde o kvalitní závod, ať už je to Czech Indoor Gala nebo Zlatá tretra. Vždy chci bojovat s těmi nejlepšími a věřím, že se mi podaří posunout sezónní maximum co nejdále za 21 metrů a uvidíme, na co to bude stačit. Startovní pole je velmi kvalitní a doufám, že předvedeme skvělou show,“ sdělil halový vicemistr Evropy.

Hlavním favoritem však bude Novozélanďan Tom Walsh. Muž s impozantním kontinentálním rekordem 22.90 si v Ostravě odbyde svou letošní závodní premiéru. „Těším se na souboj se silnými soupeři v čele s Tomášem. Je mi jasné, že domácí diváci ho budou hodně podporovat, ale věřím, že i já si je v průběhu závodu získám trošku na svoji stranu. Cítím se v dobré formě, tak doufám ve výkon někde mezi 21.50 a 22 metry,“ prozradil své ambice někdejší mistr světa v hale i pod otevřeným nebem.

V dálkařském sektoru se můžeme těšit na řeckého šampiona Miltiada Tentoglua. Muž, který už dosáhl všech myslitelných titulů včetně toho olympijského to v ostravské hale dobře zná. Na Czech Indoor Gala bude závodit už počtvrté. „Bude to celkově už můj sedmý závod v Ostravě. Mám to tady rád. Hala je malá, ale krásná. Vždy si zde užívám skvělou atmosféru. I když nejsem zrovna showman, podporu publika hodně vnímám a moc mi pomáhá. Ostrava je jedním z nejlepších atletických měst na světě,“ složil poklonu severomoravské metropoli.

Národní program Czech Indoor Gala odstartuje v úterý 30. ledna v 13:30 hodin a bude možné ho sledovat prostřednictvím streamu na facebookové stránce Česká atletika. Hlavní program pak bude od 16:50 vysílat v přímém přenosu stanice ČT sport.

Více fotografií z brífinku naleznete zde »

Petr Jelínek, foto: Adolf Horsinka

 


Časový pořad

Národní program

13:2060 m př.M
13:25skok o tyčiM
13:2860 m př.U 20
13:3660 m př.U 18
13:4460 m př.Ž
13:50trojskokŽ
14:0060 m př.U 18
14:101500 mM
14:2060 mŽ
14:3060 mM
14:45400 m Ž
14:55400 mM
15:05800 m Ž
15:10skok dalekýŽ
15:12800 mM
15:25200 mŽ
15:43200 mM
16:004 x 200 mDD
16:084 x 200 mDH
16:1560 mD
16:2260 mH

Hlavní program

16:30

Slavnostní zahájení

16:40skok o tyčiŽF
16:43vrh koulíMF
16:4760 mMR1
16:5360 m MR2
17:0360 mŽR1
17:0960 mŽR2
17:153000 mŽF
17:30800 mMF
17:3760 mMF
17:43400 m MF B
17:50skok dalekýMF
17:53400 m MF A
18:00800 mŽF
18:08míleMF
18:1660 mŽF
18:23200 mMF B
18:31200 mMF A
18:39400 mŽF B
18:47400 mŽF A

18:55

Slavnostní zakončení

logo

 

 

PROPOZICE

4. února 2025

Propozice v pdf

verze 6. 1. 2025

Výsledky

30. 1. 2024

Czech Indoor Gala 2024

REKORDY

Muži

60 m6.49Kim CollinsSKNPraha 2014
200 m20.64Reynier MenaCUBOstrava 2023
300 m31.97Bralon TaplinGRNOstrava 2017
400 m46.11Edino SteeleJAMPraha 2014
500 m1:00.36Pavel MaslákCZEPraha 2014
800 m1:46.38Collins KiprutoKENOstrava 2020
1500 m3:34.23Isaac NaderPOROstrava 2024
1 míle3:55.90Elzan BibićSRBOstrava 2023
3000 m7:44.58Mohammed Ayoub TioualiBRNOstrava 2018
60 m př.7.51Dayron RoblesCUBPraha 2014
skok vysoký2.42Ivan UkhovRUSPraha 2014
skok o tyči6.03Renaud LavillenieFRAJablonec n. N. 2016
skok daleký8.21Thobias MontlerSWEOstrava 2022
trojskok17.32Pedro Pablo PichardoCUBPraha 2014
vrh koulí21.88Konrad BukowieckiPOLOstrava 2020


Ženy

60 m7.07Ewa SwobodaPOLOstrava 2024
200 m23.68Nikola BendováCZEOstrava 2023
300 m37.04Denisa RosolováCZEPraha 2014
400 m50.54Lieke KlaverNEDOstrava 2024
800 m2:01.67Jennifer MeadowsGBRPraha 2014
1500 m4:01.03Freweyni HailuETHOstrava 2024
1 míle4:17.36Freweyni HailuETHOstrava 2024
3000 m8:38.81Hellen ObiriKENOstrava 2018
60 m př.7.82Pia SkrzyszowskaPOLOstrava 2024
skok vysoký2.00Blanka VlašićCROPraha 2014
skok o tyči4.82Tina ŠutejSLOOstrava 2023
skok daleký6.35Anasztázia NguyenHUNOstrava 2019
trojskok13.86Neja FilipićSLOOstrava 2023
vrh koulí16.66Markéta ČervenkováCZEJablonec n. N. 2016
4 x 400 m3:35.86National TeamCZEOstrava 2019
4 x 400 m MIX3:34.24Jihomoravský krajCZEOstrava 2021

PARTNEŘI

Generální partneři Českého atletického svazu

. . .

. . .

. . .

 

Kontakty

Pořadatel

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ

Na Pískách 2583/8

160 00 Praha 6 - Dejvice

Czech Republic

Tel.: +420 233 014 400

Fax: +420 233 014 450

E-mail: atletika@atletika.cz

Akreditace a média

Akreditační formulář ke stažení (pdf)

 

Alžběta Šírková

 

Tel.: +420 702 062 284

E-mail: asirkova@atletika.cz

Těšíme se na vás v ostravské hale 4. 2. 2025