Novinky / News

2. 2. 2023

V ostravské hale proběhl sedmý ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Hned v sedmi disciplínách byl k vidění nový rekord mítinku. Amálie Švábíková, Lada Vondrová a Petr Svoboda obsadili ve své disciplíně druhé místo. Filip Sasínek zaběhl v závodě na 1 míli národní historické maximum.

Slovinská tyčkařka Tina Šutej v Ostravě závodí rada a potvrdila to i při letošním ročníku Czech Indoor Gala. Svůj triumf totiž ozdobila novým národním rekordem 482 centimetrů. Vlastní halové maximum vylepšila o celých šest centimetrů a jedná se zároveň i o její absolutní osobák. Ten posunula o dva centimetry. Padl také rekord mítinku, který měla od loňského roku výkonem 471 centimetrů v držení Běloruska Iryna Zhuk. Šutej si též upevnila pozici vedoucí ženy letošních světových tabulek. Spokojena mohla být také Amálie Švábíková, jelikož si při svém letošním druhém startu vyskákala stříbrnou pozici v novém halovém kariérním maximu 457 centimetrů. Rok starý zápis si posunula o dva centimetry. Třetí skončila Italka Roberta Bruni za 452.

Letošní nejlepší evropský výkon byl k vidění na čtvrtce žen. Jeho novou držitelkou je po ostravském mítinku Nizozemka Lieke Klaver, která navíc časem 51.00 o jednu desetinu vylepšila i rekord mítinku Polky Anny Kielbasinské z minulého ročníku. Přítomnosti silné soupeřky skvěle využila i Lada Vondrová, když doběhla na druhém místě v osobním rekordu 51.57. Kariérní maximum z roku 2020 srazila o 25 setin a v českých historických tabulkách se posunula na pátou pozici před někdejší halovou mistryni Evropy Denisu Helceletovou. V letošních průběžných evropských tabulkách je Lada čtvrtá. V součtu obou běhu obsadila třetí místo Ukrajinka Viktoriya Tkachuk, a to díky času 52.39. Jen těsně za ní se do cíle předklonila Tereza Petržilková. Reprezentantka plzeňské atletiky se těšila z nového osobáku 52.44 a je desátou nejrychlejší ženou naší historie. Nejrychlejší kariérní časy si zaběhly také Nikoleta Jíchová (53.54) a Lurdes Gloria Manuel, která figuruje časem 53.81 na druhém místě českých historických tabulek mezi juniorkami. Před ní už je pouze Lada Vondrová.

Na mužské čtvrtce padly nejrychlejší časy trochu překvapivě v papírově slabším běhu. Celkovým vítězem této disciplíny se stal Nizozemec Isayah Boers v čase 46.36, jenž svedl napínavý duel s Ukrajincem Danylem Danylenkem (46.46). Druhý běh pak vyhrál k radosti ostravského publika Matěj Krsek, a to novém halovém osobním rekordu 46.49, kterým se posunul na deváté místo českých historických tabulek. Pod 47 vteřin stlačil svůj čas i Vít Müller (46.72).

Překážkář Petr Svoboda se momentálně vyhřívá na druhé příčce letošních kontinentálních tabulek, a to díky svému času z rozběhu, kde zvítězil za 7.56. Ve finále pak trochu zaspal na startu a musel dohánět ztrátu, i přesto z toho byl další parádní čas 7.58 a druhé místo. Nad síly českého rekordmana byl pouze vítězný Kubánec Rober Iribarne, jenž finále opanoval v osobním rekordu 7.54. třetí byl Polák Jakub Szymanski za 7.59.

Atraktivní podívanou slibovala stejná disciplína žen, což potvrdily už rozběhy, kde Nizozemka Nadine Visser zaznamenala časem 7.86 rekord mítinku. Výkon Britky Tiffany Porter z roku 2016 posunula o tři setiny. Ve finále se však musela spokojit s druhým místem. Zde totiž triumfovala Američanka Alaysha Johnson v čase 7.87. Visser zaběhla 7.96. Třetí byla Dánka Mette Graversgaard za 8.07. Žádné z českých překážkářek se do finále nepodařilo postoupit. Nejrychleji běžela Tereza Elena Šínová (8.24).

Filip Sasínek útočil v závodě na 1 míli na vlastní národní historické maximum z roku 2016 a chtěl se stát prvním českým běžcem, který by stlačil v hale čas na této distanci pod čtyři minuty. Tento cíl si splnil beze zbytku, když proběhl cílem jako čtvrtý v čase 3:57.62, čímž sedm let starý rekordní výkon srazil o více než dvě vteřiny. V rekordu mítinku 3:55.90 vyhrál Srb Elzan Bibič před Rakušanem Raphaelem Pallitschem (3:57.22) a Dánem Emilem Danielssonem (NR 3:57.28). Za nyní již bývalým národním maximem příliš nezaostal ani sedmý Jan Friš, jenž si z Ostravy odveze osobák 4:01.35. Devátý Pavel Vinduška zaběhl historicky nejrychlejší juniorský národní čas 4:05.64.

Rekord mítinku neodolal ani na mužské dvoustovce, kde byl suverénně nejrychlejší Kubánec Reynier Mena v čase 20.64 a z loňského rekordu Tomáše Němejce ukrojil 23 setin. Druhý byl Jan Jirka za 20.91 a třetí skončil vítěz prvního běhu Nizozemec Taymir Burnet (20.95). Ján Volko vylepšil vlastní národní rekord na 20.97.

Ve finále nejkratšího sprintu na 60 metrů potvrdil roli hlavního favorita Brit Jeremiah Azu, jenž prolétl rovinku za 6.58. Jen o setinu pomalejší byl Japonec Shuhei Tada (6.59). Jako třetí se do cíle předklonil v halovém kariérním maximum 6.61 Kubánec Reynier Mena. Z českých sprinterů se dokázal mezi elitní osmičku probít pouze Jan Veleba, který se kvalifikoval časem 6.66 a stejný výkon zopakoval i ve finále, kde mu to stačilo na páté místo.

Ženský trojskok se na Czech Indoor Gala uskutečnil vůbec poprvé a jeho vítězkou se stala Slovinka Neja Filipič, která stanovila hodnotu rekordu mítinku na 13.86. Jen těsně druhá byla Italka Ottavia Cetonaro, když na vítězku ztratila pouhé tři centimetry. Třetí příčku obsadila díky novému japonskému rekordu 13.53 Mariko Morimoto. Hned za ní se umístila Emma Maštalířová, když výrazně vylepšila letošní nejlepší český výkon na 13.25. Michaela Hrubá skončila při své mezinárodní trojskokanské premiéře šestá v halovém osobáku 13.08.

Závod žen na 1500 metrů byl neskutečně dramatický až do závěrečných metrů. Šťastnější nakonec byla Etiopanka Tigist Ketema v čase 4:08.84 před Švýcarkou Lore Hoffmann, která si zaběhla osobní rekord 4:09.02. Jako třetí finišovala Polka Weronika Lizakowska za 4:09.97. Kristiina Mäki bohužel závod nedokončila, když odstoupila zhruba dvě kola před cílem. Nejlepší domácí závodnicí tak byla devátá Anna Šimková v osobáku 4:17.89.

Na mužské půlce závodníci příliš neakceptovali tempo vodiče, a tak se o vítězi rozhodovalo až v závěrečném finiši. V něm měl nejvíce sil Abeddalem Ayouni z Tuniska, jenž zvítězil v novém halovém národním rekordu své domoviny 1:47.97 před velezkušeným Bosňanem Amelem Tukou (1:48.09) a Chorvatem Marinem Bloudkem (1:48.76). Z českých běžců si vedl nejlépe čtvrtý Daniel Kotyza, jenž si posunul sezónní výkon na 1:48.81.

Dálkařské klání ovládl Kubánec Lester Lescay Gay, jenž dolétl na 784 centimetrů. Druhý byl Ital Fillipo Randazzo. Český rekordman Radek Juška obsadil pomyslnou bronzovou pozici, když zapsal nejlépe 769 centimetrů.

NÁRODNÍ PROGRAM

Oběma krátkým sprintům kralovala Nikola Bendová. Na šedesátce svedla vyrovnaný souboj se Slovenkou Viktórií Forster, z něhož vyšla vítězně v čase 7.44. Její soupeřka byla o tři setiny pomalejší. Následně nenašla přemožitelku ani na dvoustovce, když jeden okruh prolétla v letošním nejlepším českém výkonu 23.68. V národních tabulkách se dostala o jednu setinu před Ladu Vondrovou. Zaskvěla se také dorostenka Terezie Táborská, která se stala díky času 24.09 historicky čtvrtou nejrychlejší českou závodnicí historie v této kategorii.

Před hlavním programem si otestoval na šedesátce svou rychlost Ján Volko a byl z toho čas 6.71. Na stejné distanci s překážkami byla nejrychlejší jeho krajanka Stanislava Škvarková za 8.24. V běhu na 800 metrů se mohl radovat z velkého osobního rekordu 1:50.86 Patrik Vebr.

Výsledky »


Feb. 2, 2023

The seventh annual Czech Indoor Gala international meeting took place in the Ostrava arena on Thursday. A new meeting record was set in seven events. From Czech stars, Amálie Švábíková, Lada Vondrová and Petr Svoboda took second places in their events. Filip Sasínek achieved a national all-time maximum in the 1-mile race.

Slovenian pole vaulter Tina Šutej likes competing in Ostrava, and she confirmed this at this year's Czech Indoor Gala. She decorated her triumph with a new national record of 482cm. She improved her own indoor maximum by six centimetres and it is also her absolute personal best. She moved it by two centimetres. The former meeting record 471cm, held by Iryna Zhuk of Belarus since last year, also fell. Šutej also consolidated her position as the leading woman in this year's world rankings. Czech Amálie Švábíková could also be satisfied, as she jumped to the silver position in her second start this year in a new indoor career maximum of 457 centimetres. Italian Roberta Bruni finished third for 452.

This year's best European performance was seen in the women's 400m. After the meeting in Ostrava, its new holder is Lieke Klaver of the Netherlands, who, with a time of 51.00, also improved the meeting record held by the Polish Anna Kielbasinska from last year. Lada Vondrová finished in second place in a personal record of 51.57. She reduced her career high from 2020 by 25 hundredths and moved to the fifth position in the Czech history tables, ahead of former European indoor champion Denisa Helceletová. In this year's current European ranking, Lada is fourth. Ukrainian Viktoriya Tkachuk took third place in the sum of both runs, thanks to a time of 52.39.

In the men's 400m, the fastest times were somewhat surprisingly in a B run. The overall winner of this event was the Dutchman Isayah Boers in 46.36, who had an exciting duel with the Ukrainian Danyl Danylenko (46.46). The second race was won by Matěj Krsek, to the delight of the Ostrava audience, with a new indoor personal best of 46.49, which moved him to ninth place in the Czech history tables. Vít Müller (46.72) also reduced his time sub 47 seconds.

The hurdler Petr Svoboda is currently basking in the second place of this year's continental tables, thanks to his time from the heats, where he won in 7.56. In the final, he overslept at the start and had to make up for the loss, even so it resulted in another great time of 7.58 and second place. Only the victorious Cuban, Rober Iribarne, was better than the Czech record holder, who won the final in a personal best of 7.54. Polish Jakub Szymanski was third in 7.59.

The same event among women, an attractive spectacle was already confirmed by the heats, where Nadine Visser of the Netherlands set a meeting record with a time of 7.86. She improved the performance of the British Tiffany Porter from 2016 by three hundredths. However, she had to settle for a second place in the final. American Alaysha Johnson triumphed here in 7.87. Visser ran 7.96. Denmark's Mette Graversgaard was third in 8.07.

Filip Sasínek was attacking his own national historical maximum from 2016 in the one mile race and wanted to become the first Czech runner to reduce the indoor time of this distance to under four minutes. He accomplished that goal, crossing the finish line in fourth place in 3:57.62, knocking over two seconds off the seven-year-old record. Serbian Elzan Bibič won in the meeting record 3:55.90 ahead of Austrian Raphael Pallitsch (3:57.22) and Dane Emil Danielsson (NR 3:57.28). Even the seventh Jan Friš was not far behind the now-former national maximum, who took home a personal best of 4:01.35 from Ostrava.

The meeting record did not stand even in the men's 200, where Cuban Reynier Mena was supremely the fastest in 20.64 and cut 23 hundredths off Tomáš Němejc's record set last year. The second was Jan Jirka in 20.91 and the winner of the first run, the Dutchman Taymir Burnet, finished third (20.95). Ján Volko improved his own Slovak national record to 20.97.

In the final of the shortest sprint at 60 meters, Briton Jeremiah Azu confirmed his role as the main favorite, flying through the straight in 6.58. The Japanese Shuhei Tada (6.59) was only one hundredth slower. Cuban Reynier Mena finished third in an indoor career best of 6.61. Of the Czech sprinters, only Jan Veleba was able to break into the elite eight, who qualified with a time of 6.66 and repeated the same performance in the final, where it was enough for him to take fifth place.

The women's triple jump took place at the Czech Indoor Gala for the first time ever, and the winner was Slovenian Neja Filipič, who set the meeting record at 13.86. The Italian Ottavia Cetonaro was only a close second, losing only three centimetres to the winner. Mariko Morimoto took third place thanks to a new Japanese record of 13.53. Right behind her was Emma Maštalířová, who significantly improved this year's best Czech performance to 13.25. At her international triple jump premiere, Michaela Hrubá finished sixth in the indoor PB 13.08.

The women's 1500 meters race was incredibly dramatic until the final meters. In the end, Ethiopian Tigist Ketema was happier in 4:08.84 ahead of Swiss Lore Hoffmann, who ran a personal best of 4:09.02. Poland's Weronika Lizakowska finished third in 4:09.97. Unfortunately, Kristiina Mäki did not finish the race when she retired about two laps before the finish line.

In the men's 800m, the competitors did not accept the pace too much, so the winner was decided only in the final finish. Abeddal Ayouni of Tunisia had the most strength, who won in the new indoor national record 1:47.97 ahead of the experienced Bosnian Amel Tuka (1:48.09) and Croatian Marin Bloudek (1:48.76).

The Cuban Lester Lescay Gay dominated the long jump reaching 784 centimeters. The second was the Italian Fillipo Randazzo. Czech record holder Radek Juška took the imaginary bronze position when he recorded 769 centimeters.

Results »


1. 2. 2023

Již zítra se v ostravské atletické hale uskuteční další ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala 2023, který je stříbrným mítinkem World Athletics Indoor Tour. Při této příležitosti proběhl dnes v odpoledních hodinách přímo na závodní ploše mediální brífink za účasti čtyř hvězd mítinku Zdeňka Stromšíka, Terezy Petržilkové, Alayshy Johnson, Jeremiaha Azu a Patryka Dobka.

Mítink Czech Indoor Gala už se natrvalo zabydlel v kalendáři World Athletics Indoor Tour a také letos patří do kategorie Silver, což potvrzuje jeho špičkovou kvalitu. „Čeká nás již sedmý ročník tohoto mítinku, můžeme tedy hovořit o určité tradici. Naší původní ideou při jeho vytváření bylo, abychom umožnili nejlepším českým atletům se nejen utkat s kvalitní zahraniční konkurencí, ale také aby měli možnost splnění nominačních kritérií na silně obsazeném mezinárodním mítinku v domácím prostředí. Těší mě, že se nám tyto ambice daří každoročně naplňovat. Výrazně tomu napomáhá také velká podpora ze strany Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava,“ řekl na úvod brífinku předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Sprint na 60 metrů mužů bývá velkým lákadlem každého halového mítinku a Czech Indoor Gala nebude výjimkou. Do Ostravy totiž přicestoval bronzový medailista z evropského šampionátu v Mnichově Jeremiah Azu. Mladý Brit se nachází v parádní formě i v úvodu této halové sezóny. O uplynulém víkendu zvítězil na mítinku v německém Düsseldorfu v čase 6.60. Jeho osobák z minulé halové sezóny je pak ještě kvalitnější, a to 6.56. „Jsem rád, že se mohu do Ostravy vrátit. Závodil jsem zde už na Zlaté tretře. Pro zítřejší závod vám žádný konkrétní čas neřeknu, ale rád bych běžel opravdu rychle,“ uvedl.

Vítězství z minulého ročníku Czech Indoor Gala obhajuje Jan Veleba. Loni bral primát v čase 6.65 a letos si i ve svých 36 letech dokázal opět posunout hodnotu osobního rekordu na 6.64. V nadějné formě se nachází také domácí Zdeněk Stromšík, jenž se na mítinku Jablonec Indoor prezentoval časem 6.68. „Zítřejší závod je pro mě důležitý směrem k rankingu pro halový evropský šampionát v Istanbulu. V této hale trávím ohromné množství času a závodit před domácím publikem je vždy velká motivace,“ prozradil svěřenec Jaroslava Vlčka.

Velmi atraktivní zámořskou akvizicí na šedesátce překážek žen je Američanka Alaysha Johnson. Ta se loni blýskla na amerických trial neskutečně rychlým časem na stovce překážek, když brala v Eugene stříbro za 12.35. Letos zatím závodila dvakrát a hned při svém úvodním startu v Iowě si zaběhla nový osobák 7.84. „Těší mě, že tady mohu být. Cítím se opravdu dobře a ráda bych útočila nejen na rekord haly, který je 7.99, ale i na své osobním maximum, tak doufám, že budu zítra halu opouštět s oběma splněnými cíli,“ sdělila své ambice.

V Ostravě se jí ovšem postaví dvojnásobná halová mistryně Evropy na této distanci Nizozemka Nadine Visser. Bývala vícebojařka opanovala poslední dva kontinentální šampionáty pod střechou a při svém vítězství před dvěma lety v Toruni se stala časem 7.77 sedmou nejrychlejší Evropankou historie v této disciplíně. Obě favoritky ostravského klání se utkaly při nedělním mítinku v Düsseldorfu a z tohoto souboje vyšla lépe Johnson, která skončila třetí za 7.88. Visser byla při své letošní závodní premiéře čtvrtá za 7.93.

Obhájkyní vítězství z minulého ročníku je Helena Jiranová, která si loni právě na Czech Indoor Gala zaběhla osobák 8.03. V životní formě se pak nacházejí další dvě české překážkářky Tereza Vokálová s Terezou Elenou Šínovou. Obě už si letos posunuly svá kariérní maxima na 8.15.

Jedním z vrcholů mítinku by měl být závod žen na 400 metrů, kde uvidíme například čtvrtou ženu loňského světového šampionátu v Eugene Nizozemku Lieke Klaver, která se pod otevřeným nebem výrazně přiblížila padesátivteřinové hranici, a to na pouhých osmnáct setin. Chybět nebudou ani naše nejlepší čtvrtkařky v čele s Ladou Vondrovou a Terezou Petržilkovou, která se letos nachází v životní formě a momentálně dokonce vede časem 52.74 průběžné národní tabulky. „Mám za sebou kvalitní přípravu. Zlepšila jsem se v podstatě ve všech tréninkových atributech a je to znát i na výsledcích. Ráda bych útočila na ostrý limit pro HME v Istanbulu, který je 52.20,“ řekla.

Na mužské osmistovce se můžeme těšit na bronzového muže olympijského finále v Tokiu a úřadujícího halového mistra Evropy Poláka Patryka Dobka, který se do Ostravy přesunul přímo z tréninkového kempu v Jihoafrické republice. „V Ostravě mě čeká můj první start v halové sezóně, ve které bych rád obhájil titul mistra Evropy z Toruně. Bude to velký test mé formy po soustředění v Africe a hodně mi napoví,“ věří. Dobek je papírovým favoritem, ale cestu za potvrzením papírových předpokladů nebude mít rozhodně snadnou. Mezi jeho soupeři je například velezkušený Amel Tuka z Bosny a Herzegoviny a také téměř kompletní česká špička.


Feb. 1, 2023

Another edition of the Czech Indoor Gala meeting 2023 (World Athletics Indoor Tour Silver), will take place on Thursday (Feb 2) in the Ostrava athletics hall. On this occasion, a media briefing took place on Wednesday afternoon right on the racetrack with the participation of the stars of the meeting – Alaysha Johnson, Jeremiah Azu, Patryk Dobek, Zdeněk Stromšík and Tereza Petržilková.

The Czech Indoor Gala has already become a permanent fixture in the World Athletics Indoor Tour calendar and once again belongs to the silver category, which confirms its top quality. “We are already in the seventh year of this meeting, so we can talk about a certain tradition. Our original idea when creating it was to provide the best Czech athletes with high-quality foreign competition, to meet the nomination criteria at an international meeting at home. I am pleased that we manage to fulfil these ambitions every year. The great support from the Moravian-Silesian Region and the Statutory City of Ostrava also significantly helps us,” said Libor Varhaník, president of the Czech Athletic Federation, at the beginning of the briefing.

The men's 60-meter sprint is a big attraction at every indoor meet, and the Czech Indoor Gala will be no exception. Jeremiah Azu, the bronze medallist from the European championship in Munich, came to Ostrava. The young Brit is in great form even at the start of this indoor season. Last weekend he won the meeting in Düsseldorf, Germany in a time of 6.60. His personal record from the previous indoor season is even better – 6.56. “I am happy that I can return to Ostrava. I already raced here at Zlatá tretra (Golden Spike). I won't tell you any specific time for tomorrow's race, but I would like to run really fast,” he said.

The victory from last year's Czech Indoor Gala is defended by Jan Veleba. Last year he took the lead with a time of 6.65 and this year, even at the age of 36, he managed to push his personal record to 6.64 again. Ostrava-grown Zdeněk Stromšík is also in promising form, who presented himself at the Jablonec Indoor meeting with a time of 6.68. “Tomorrow's race is important for me towards the ranking for the European Indoor Championship in Istanbul. I spend a huge amount of time in this hall and competing in front of the home crowd is always a great motivation,” Stromšík revealed.

American Alaysha Johnson is a very attractive overseas acquisition in the women's 60 hurdles. Last year, she shone at the US trials with an incredibly fast time on the 100 hurdles, when she took silver in Eugene in 12.35. She has raced twice this year and ran a new personal best of 7.84 on first occasion in Iowa. “I'm glad to be here. I feel really good and I would like to attack not only the hall record, which is 7.99, but also my personal best, so I hope that I will leave the hall tomorrow with both goals accomplished,” she shared her ambitions.

In Ostrava, however, she will face the two-time European indoor champion at this distance, Nadine Visser from the Netherlands. The former multi-eventer has conquered the last two continental championships under the roof, and in her victory two years ago in Torun, she became the seventh fastest European woman in history in this discipline with a time of 7.77. The two favourites of the Ostrava race competed at Sunday's meeting in Düsseldorf, and Johnson came out better from this fight, finishing third in 7.88. In her racing debut this year, Visser was fourth in 7.93.

The defender of the victory from last year is Helena Jiranová, who ran her PB 8.03 right here at the Czech Indoor Gala. Two other Czech hurdlers, Tereza Vokálová and Tereza Elena Šínová, are in top form. Both have already set their career bests to 8.15 this year.

One of the highlights of the meeting should be the women's 400-meter race, where we will see, for example, the fourth woman of last year's world championship in Eugene, the Dutchwoman Lieke Klaver, who under the open sky came significantly close to the fifty-second mark, with time of 50.18. Our best quarter-milers, headed by Lada Vondrová and Tereza Petržilková, will not be missing either. The latter is in top form this year and currently even leads the national standings with a time of 52.74. “I have had a good preparation. I have basically improved all training attributes and it can be seen in the results. I would like to attack the entry for Istanbul, which is 52.20,” she said.

In the men's 800 meters, we can look forward to Patryk Dobek. Bronze medallist of the Olympic final in Tokyo and reigning European indoor champion from Poland moved to Ostrava directly from the training camp in South Africa. “Ostrava is my first start in the indoor season, in which I would like to defend the title of European champion from Torun. It will be a big test of my form after the camp in Africa and it will tell me a lot,” he believes. Dobek is the favourite on paper, but to confirm it will definitely not be easy. Among his opponents are, for example, the highly experienced Amel Tuka from Bosnia and Herzegovina, as well as almost the entire Czech elite.


25. 1. 2023

Už příští týden se uskuteční další ročník mezinárodního mítinku World Athletics Indoor Tour Silver Czech Indoor Gala 2023. Ostravské publikum se mimo jiné může těšit na nabitou soutěž tyčkařek a premiéru ženského trojskoku v rámci tohoto mítinku.

Skok o tyči žen by měl patřit k vrcholům tohoto ročníku Czech Indoor Gala. Předběžná listina nabízí velmi zajímavá jména a chybět by neměla ani naše tyčkařská jednička a mistryně Evropy do 23 let Amálie Švábíková, která už se v minulosti z vítězství na ostravském Gala radovala, když opanovala klání v roce 2019. „Na Czech Indoor Gala se moc těším, jelikož to bude můj první start v tomto roce a závod navíc bude velice kvalitně obsazen, takže bude rozhodně na co koukat. Věřím a doufám, že i po lehčím svalovém zranění jsem dobře připravena a předvedu nějaký pěkný výkon,“ vzkazuje.

Hlavní favoritkou na vítězství by měla být Slovinka Tina Šutej. Ta chtěla po primátech v letech 2020 a 2021 loni dokonat vítězný hattrick na tomto mítinku, ale o ten ji připravila Běloruska Iryna Zhuk, která navíc výkonem 471 centimetrů o jeden centimetr překonala i rekord mítinku. Ten měla do té doby v držení právě Šutej. Bronzová žena halového mistrovství světa v Bělehradě i evropského šampionátu pod otevřeným nebem v Mnichově si jistě bude chtít rekordní zápis vzít zpět. Však v minulém roce už posunula národní maximum své země na 480 centimetrů.

Ještě výše má skočeno Kanaďanka Alysha Newman. Vítězka Her Commonwealthu a několikanásobná finalistka světových šampionátů v hale i venku se může pyšnit národním rekordem 482 centimetrů a v Ostravě se představí poprvé. Nejvyšší ambice pak mohou mít též italská rekordmanka Roberta Bruni (NR 472) nebo Francouzka Margot Chevrier (OR 470).

Ženský trojskok proběhne v rámci hlavního programu Czech Indoor Gala vůbec poprvé. Stejně jako v tyči, pochází hlavní kandidátka na prvenství ze Slovinska a je jí stříbrná medailistka z univerziády a finalistka posledního HMS v Bělehradě Neja Filipič s osobním rekordem 14.42. Daleko za čtrnáct metrů umí také šestá žena evropského finále v Mnichově a bronzová z Her Commonwealthu Britka Naomi Metzger (OR 14.37).

České prostředí dobře zná litevská rekordmanka Dovile Kilty. Někdejší mistryně Evropy do 23 let si zaskákala kontinentální finále i loni v Mnichově. Českou trojskokanskou školu budou zastupovat Emma Maštalířová a také Michaela Hrubá, kterou v Ostravě čeká mezinárodní premiéra v této disciplíně. Dosud se věnovala výhradně výšce, ale nyní by ráda obě disciplíny zdárně kombinovala.

Zajímavé akvizice přibyly také v disciplínách, které už jsme avizovali dříve. Na šedesátce překážek se představí Američanka Alaysha Johnson, která se loni na amerických Trials blýskla super rychlým časem na stovce s překážkami 12.35 a skvělou formu si přenesla i do haly, když si o uplynulém víkendu vylepšila kariérní maximum na trati 60 metrů překážek na 7.84.

Po třech letech se do ostravské haly vrátí univerzální srbský běžec Elzan Bibič, jenž v roce 2020 vyhrál na Czech Indoor Gala patnáctistovku a letos ho uvidíme v závodě na jednu míli.

Czech Indoor Gala 2023 se uskuteční ve čtvrtek 2. února v ostravské atletické hale. Celý mítink probíhá za podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostrava.


Jan. 25, 2023

Following week, the next meeting of the World Athletics Indoor Tour Silver – Czech Indoor Gala 2023 will take place. The Ostrava crowd can expect the high class women´s pole vault and the premiere of the women´s triple jump at this meeting.

The women's pole vault should be one of the highlights of this year's Czech Indoor Gala. The preliminary start list offers very interesting names, and the Czech pole vaulter and U23 European champion Amálie Švábíková should not be missing either, who in the past already enjoyed victory at the Ostrava Gala when she mastered the competition in 2019. "I'm really looking forward to the Czech Indoor Gala as it will be my first start this year and the race will also have many big names so there will definitely be something to watch. I believe and hope that even after a minor muscle injury, I am well prepared and will perform well," she says.

Slovenia's Tina Šutej should be the main favourite for the victory. Last year, after her wins in 2020 and 2021, she wanted to complete a winning hat-trick at this meeting but Iryna Zhuk of Belarus, who also exceeded the meeting record by one centimeter with her performance of 471cm, got the victory. Until then, Šutej held the meeting record. The bronze medallist from both - the World Indoor Championships in Belgrade and the European Championships in Munich will certainly want to take the record back. However, last year she already pushed the national maximum of her country to 480 centimetres.

Canadian Alysha Newman jumped even higher. The winner of the Commonwealth Games and several-time finalist of the indoor and outdoor world championships can be proud of the national record of 482 centimetres and will be performing in Ostrava for the first time. Italian record holder Roberta Bruni (NR 472) or French Margot Chevrier (PB 470) may also have the highest ambitions.

The women's triple jump will take place as part of the main program of the Czech Indoor Gala for the very first time. As in the pole vault, the main candidate for first place comes from Slovenia and is the silver medallist from the University Games and finalist of the last World indoor championships in Belgrade Neja Filipič with a personal record of 14.42. British Naomi Metzger (PB 14.37), the sixth woman in the European finals in Munich and the bronze medallist at the Commonwealth Games, can also go far beyond fourteen meters.

Lithuanian record holder Dovile Kilty knows the Czech environment well. The former European U23 champion won the continental final last year in Munich as well. The Czech Triple Jump School will be represented by Emma Maštalířová and also by Michaela Hrubá, who is awaiting the international premiere in this discipline in Ostrava. So far, she has focused exclusively on height jump, but now she would like to successfully combine both disciplines.

Interesting names were also added in the event that had been already announced earlier. The 60m H will feature American Alaysha Johnson, who flashed a super-fast time of 12.35 in the 100 hurdles at the American Trials last year and carried her great shape indoors when she improved her career best at the 60-meter hurdle course to 7.84 last weekend.

After three years, the versatile Serbian runner Elzan Bibič, who won the 1500m race at the Czech Indoor Gala in 2020, will return to the Ostrava arena, and this year, we will see him in the one-mile race.

The Czech Indoor Gala 2023 will take place on Thursday, 2 February in the Ostrava athletics arena. The entire meeting takes place with the support of the Moravian-Silesian Region and the statutory city of Ostrava.


19. 1. 2023

Czech Indoor Gala se již nezadržitelně blíží a my odhalujeme jména dalších špičkových atletů a atletek, kteří se ve čtvrtek 2. února v ostravské hale představí.

V závodě na 1500 metrů se můžeme těšit na pikantní česko-finský souboj. Jak je již všeobecně známo, česká rekordmanka na této trati pod otevřeným nebem Kristiina Mäki má finské kořeny a pravidelně se také zúčastňuje národních šampionátů v této skandinávské zemi, jelikož má i finský pas. S šestou ženou evropského šampionátu v Mnichově se přijede utkat její tradiční rivalka, vrstevnice a dlouhodobě nejlepší finská běžkyně na středních tratích Sara Lappalainen (dříve Kuivisto). „Na závod se moc těším. Mám za sebou kvalitní přípravu, tak věřím, že to bude vidět. Těším se na souboj se Sarou. Má za sebou operaci achillovky, takže bude hodně motivovaná k návratu. V Ostravě závodím ráda a těším se na skvělé publikum, které vždy vytvoří super atmosféru,“ vzkazuje Mäki.

Na startovní čáru se ovšem postaví i další kvalitní mílařky. Švýcarka Lore Hoffmann si doběhla v Mnichově na osmistovce pro čtvrté místo, ale velmi rychlých časů dosahovala i na delší distanci. Podobně na tom je také někdejší britská halová mistryně na 800 metrů Jenny Selman. Zajímavou zámořskou akvizicí je pak Američanka Taryn Rawlings. Rekord mítinku Etiopanky Lemlem Hailu z roku 2020 má hodnotu 4:05.08.

Atraktivní podívanou nabídne nejkratší sprint mužů na 60 metrů, kde by měl být hlavním favoritem Američan Elijah Hall, jenž loni ovládl celý seriál World Athletics Indoor Tour a jeho osobní rekord 6.52 je té nejvyšší kvality. Dosáhl ho v roce 2018 při svém primátu na halovém šampionátu NCAA. Za největšího vyzyvatele lze považovat zástupce britské sprinterské školy Jeremiaha Azu, jenž si na stovce při mistrovství Evropy v Mnichově pověsil na krk bronz a halovou šedesátku umí za 6.56.

Vítězství z loňského ročníku by měl obhajovat Jan Veleba, jenž minulé vydání Czech Indoor Gala opanoval ve vyrovnaném osobním rekordu 6.65. To domácí borec Zdeněk Stromšík stále ještě na vítězství v rámci tohoto mítinku čeká. Nejlépe byl třetí v roce 2020. No a pak je zde kubánská sprinterská kometa minulého roku Reynier Mena, který už zvládl stovku pod deset vteřin.

Ještě raději však má dvoustovku, na které v průběhu letní sezóny šokoval časem 19.63 a v Ostravě si odbyde na této trati svou halovou premiéru. Ani zde nechybí loňský vítěz Tomáš Němejc, jenž v minulém roce stanovil hodnotu rekordu mítinku na 20.87. Spolu s ním budou zastupovat domácí sprint také dlouhodobá česká dvoustovkařská jednička Jan Jirka a Jiří Polák.

Ostravskou halu dobře zná i slovenský rekordman a halový mistr Evropy na 60 metrů Ján Volko. Ač získal své největší úspěchy na halové šedesátce, dvoustovka mu také parádně sedí. Však je na této trati například někdejším evropským šampionem do 23 let a dodnes drží historické maximum kontinentálního mistrovství této kategorie. Kvalitní sestavu pak doplňuje ještě člen bronzové čtvrtkařské štafety Nizozemska z posledního HMS v Bělehradě Taymir Burnet.


Jan. 19, 2023

The Czech Indoor Gala is coming and we are revealing the names of the next elite athletes who will start in the Ostrava arena on Thursday, 2 February.

We can look forward to a spicy Czech-Finnish duel at the 1500m. As is already widely known, the Czech outdoor record holder Kristiina Mäki has Finnish roots and also regularly participates in the national championships in this Scandinavian country, as she also has a Finnish passport. Sara Lappalainen (nee Kuivisto) will compete with the sixth woman of the European championship in Munich, her traditional rival, peer and long-time best Finnish middle distance runner. "I'm really looking forward to the race. I've had quality training, so I believe it will show. I'm looking forward to the fight with Sara. She has had an achilles tendon surgery so she will be very motivated to come back. I like racing in Ostrava and I look forward to a great audience that always creates a great atmosphere," says Mäki.

However, more high-quality milers will also appear on the start line. The Swiss Lore Hoffmann finished fourth at 800m in Munich, but she also achieved very fast times over a longer distance. The former British indoor 800m champion Jenny Selman is in a similar situation. An interesting overseas acquisition is the American Taryn Rawlings. Ethiopian Lemlem Hailu's 2020 meeting record is 4:05.08.

The shortest men's sprint at 60 meters will offer an attractive spectacle, where the main favorite should be the American Elijah Hall, who dominated the entire World Athletics Indoor Tour series last year and his personal record of 6.52 is of the highest quality. He accomplished it in 2018 at his first NCAA Indoor Championships. The biggest challenger can be considered the representative of the British sprinting school, Jeremiah Aza, who won a 100m bronze medal at the European Championships in Munich and can run the indoor 60 in 6.56.

The last year´s victory should be defended by Jan Veleba, who mastered the last edition of the Czech Indoor Gala in a balanced personal best of 6.65. The home fighter Zdeněk Stromšík is still waiting for the victory at this meeting. His best is the third place from 2020. And then, there is the last year's Cuban sprinting comet Reynier Mena, who has already managed 100m sub ten seconds.

However, he prefers the 200m, on which he shocked with a time of 19.63 during the summer season and will make his indoor premiere on this distance in Ostrava. Last year's winner, Tomáš Němejc is also not missing here, who set the meeting's record 20.87 last year. Together with him, the long-term Czech 200m number one Jan Jirka and Jiří Polák will also represent the Czech sprint.

The Slovak record holder and European indoor champion at 60m, Ján Volko knows the Ostrava arena well. Although he achieved his greatest success at indoors 60m, the 200m also suits him perfectly. However, in this event, he is a former European U23 champion and still holds the historical maximum of the continental championship in this category. Taymir Burnet, a member of the bronze-medal relay team of the Netherlands from the last World indoor championships in Belgrade completes the high-quality line-up.


10. 1. 2023

Letošní ročník Czech Indoor Gala, jenž se uskuteční 2. února v ostravské atletické hale, ozdobí duo českých rekordmanů Radek Juška a Petr Svoboda, kteří však budou čelit velmi silným rivalům. Jušku čeká vítěz posledních her Commowealthu Laquan Nairn. Svobodovi se pro změnu postaví americký halový šampion Aaron Mallett.

Velmi zajímavou a kvalitní startovní listinu nabízí soutěž dálkařů. Domácí publikum se může těšit na českého rekordmana a někdejšího stříbrného medailistu z halového evropského šampionátu v Praze 2015 Radka Jušku. Svěřenec Josefa Karase dokázal v minulosti už jednou Czech Indoor Gala opanovat a není to tak dlouho. Triumfu dosáhl v roce 2021. Loni obsadil v nabité konkurenci páté místo a letos by si jistě rád polepšil a své vystoupení ozdobil pokusy za osmimetrovou hranicí. „Na Czech Indoor Gala se těším každý rok, jelikož je to kvalitní mezinárodní mítink na domácí půdě. Sektor v Ostravě mám navíc rád. V Ostravě je vždy skvělé publikum a věřím, že díky jeho podpoře ze sebe vydáme to nejlepší,“ vzkazuje.

Italskou dálkařskou školu bude zastupovat osmý muž olympijského finále z her v Tokiu 2021 Filippo Randazzo. Pro muže, jenž už má na svém kontě i jedno vítězství na mítinku Diamantové ligy to bude premiéra na tomto mítinku. V sektoru uvidíme také bahamského rekordmana Laquana Nairna. Ten byl jedním z dálkařských objevů loňské sezóny, když posunul národní historické maximum své domoviny na 822 centimetrů a dosáhl také úspěchu na velké mezinárodní akci, když se stal v Birminghamu vítězem Her Commonwealthu.

Ani on však z avizovaných zahraničních hvězd nemá nejlepší osobní rekord. Tím se může pyšnit Kubánec Lester Lescay, jenž už ve své kariéře doletěl až na 828 centimetrů a co se týká osobáků, lépe na tom je už pouze Radek Juška se svým národním rekordem 831 centimetrů. Rekord mítinku Švéda Thobiase Montlera z loňského ročníku má hodnotu 821 centimetrů.

Také na šedesátce překážek nebude chybět český rekordman v podobě nestárnoucího Petra Svobody. Ten i ve svých 38 letech dokáže konkurovat těm nejlepším. Šedesátka překážek se do hlavního programu Czech Indoor Gala vrací po delší pauze. Naposledy se v rámci mítinku běžela v roce 2018 a byl to právě Petr, kdo tehdy v ostravské hale zvítězil a se stejnými ambicemi půjde do závodu i letos. Tato disciplína je jeho parádní. Však na ní v minulosti získal i titul halového evropského šampiona a další dva bronzy z kontinentálních mistrovství pod střechou. Domácí publikum ho navíc vždy dokáže vyhecovat k těm nejlepším výkonům. „Po náročné přípravě jsem zůstal zdravý a vypadá to, že forma graduje, takže věřím, že na Czech Indoor Gala předvedu skvělý výkon. Doufám, že na místě, kde moc rád závodím udělám radost sobě i českým fanouškům.“

Na startu by ovšem měl být také americký národní šampion z roku 2020 Aaron Mallett. Ten patří dlouhodobě do světové špičky a každou sezónu potvrzuje vysoký standard svých výkonů. Na šedesátce překážek má jeho osobní maximum hodnotu 7.53. Před dvěma lety také vyhrál stodesítku překážek na mítinku Diamantové ligy v katarském Dauhá. Počítat musíme také s rychlým Finem Elmem Lakkou, jenž je časem 13.15 držitelem národního rekordu své domoviny na stodesítce překážek. Zajímavou konfrontaci se silnou mezinárodní konkurencí mezi dospělými zažije juniorský český rekordman z loňského roku a možný nástupce Petra Svobody Štěpán Schubert, jenž právě letos vstupuje do kategorie mužů a ve svých dvaceti letech je velkým příslibem do budoucna.


Jan. 10, 2023

This year's Czech Indoor Gala will see the duo of the Czech record holders Radek Juška and Petr Svoboda, who, however, will face very strong rivals. Juška will face the winner of the last Commonwealth Games, Laquan Nairn. Svoboda will meet the American indoor champion Aaron Mallett.

The long jump competition offers a very interesting and high-quality start list. The home fans can look forward to the Czech record holder and former silver medalist from the European indoor championship in Prague 2015, Radek Juška. Coached by Josef Karas, he managed to master the Czech Indoor Gala once in the past and it was not that long ago. He achieved his triumph in 2021. Last year, he took fifth place in a packed competition, and this year he would certainly like to improve and decorate his performance with attempts beyond the eight-meter mark.

The Italian long jump school will be represented by Filippo Randazzo, the eighth man in the Olympic final from the 2021 Tokyo Games. For a man who already has one victory at the Diamond League meeting, this will be the premiere at this meeting. We will also see Bahamian record holder Laquan Nairn in the field. He was one of last season's long jump rising stars when he pushed his homeland's national all-time record to 822cm and also achieved success at a major international event when he won the Commonwealth Games in Birmingham.

However, even he does not have the best personal record among foreign stars. The Cuban Lester Lescay can be proud of this, having already jumped to 828 centimeters in his career, and as far as PBs are concerned, only Radek Juška is better with his national record of 831 centimeters. The meeting record held by Swede Thobias Montler from last year is 821 centimeters.

The experienced Czech record holder Petr Svoboda will also be present at the 60m hurdles. Even at the age of 38, he can compete with the bests. The hurdles return to the main program of the Czech Indoor Gala after a longer break. The last time it was run as a part of the meeting was in 2018, and it was Petr who won at that time in the Ostrava arena, and he will race with the same ambitions this year. This event is great for him. However, in the past, he also won the European indoor title and two other bronze medals from the continental championships under the roof. In addition, the home audience can always cheer him to the best performances.

However, the 2020 US national champion Aaron Mallett should also be at the start. He has been among the world's best for a long time and confirms the high standard of his performances every season. His personal best at the 60m hurdles is 7.53. He also won the 110m hurdles at the Diamond League meeting in Doha, Qatar, two years ago. The next favorite, fast Finn Elmo Lakka holds the national record of his homeland at the 110m hurdles with a time of 13.15. An interesting confrontation with strong international competition among adults will come for the junior Czech record holder from last year and the possible successor of Petr Svoboda, Štěpán Schubert, who just entered the men's category this year and, in his twenties, shows great promise for the future.

This year's Czech Indoor Gala, which is again a part of the World Athletics Indoor Tour Silver, will take place on Thursday, 2 February 2023, in the Ostrava athletics arena.


5. 1. 2023

Do Czech Indoor Gala 2023 zbývá už necelý měsíc a organizátoři odhalují jména dalších hvězd, které se v ostravské hale ve čtvrtek 2. února představí. Velkým lákadlem celého mítinku bude závod žen na 400 metrů, kde se Lada Vondrová může těšit na špičkové soupeřky. Na mužské osmistovce uvidíme olympijského medailistu z Tokia Patryka Dobka.

Ženská čtvrtka byla už v loňském roce klenotem Czech Indoor Gala. Tehdy zde triumfovala v novém rekordu mítinku 51.10 Polka Anna Kielbasinská a vynikajících časů dosáhly i další závodnice. Nejžhavějším českým želízkem v ohni bude samozřejmě naše čtvrtkařská jednička Lada Vondrová. Mistryně Evropy do 23 let a několikanásobná semifinalistka globálních atletických vrcholů včetně olympijských her v Tokiu nebo nedávného MS v Eugene loni běhala osobáky napříč všemi distancemi jako na běžícím pásu a v tomto trendu by ráda pokračovala i v hale. Na Czech Indoor Gala už jednou triumfovala. Přemožitelku nenašla v roce 2020.

Letos však bude mít nesmírně silnou konkurenci v čele s čtvrtou ženou světového šampionátu v Eugene Nizozemkou Lieke Klaver, která si při svém úspěchu v Oregonu posunula hodnotu osobáku na venkovní čtvrtce už na 50.18 a pravidelně sbírá velké cenné kovy se silnými nizozemskými štafetami. Loni skončila na Czech Indoor Gala druhá. Letos bude ovšem největší favoritkou na vítězství.

Při minulém ročníku se dařilo také Němce Corině Schwab, která vyhrála B běh v halovém kariérním maximu 51.68 a celkově byla třetí. Venku už umí dokonce pod 51 vteřin a ráda by na své úspěšné vystoupení v Ostravě navázala. Pozor si však musíme dát také na Ukrajinku Viktorii Tkachuk. Stříbrná medailistka z mistrovství Evropy v Mnichově se sice specializuje na překážkovou čtvrtku, ale velmi rychle běhá i tu hladkou. Domácí čtvrtkařskou školu by měly zastupovat ještě semifinalistky z evropského šampionát v Mnichově Tereza Petržilková s Nikoletou Jíchovou a také dorostenecká vicemistryně Evropy Lurdes Gloria Manuel.

Zajímavé obsazení má i mužská půlka, kde bude startovat bronzový medailista z olympiády v Tokiu a úřadující halový mistr Evropy Patryk Dobek z Polska s halovým osobákem 1:46.81. Ještě kvalitnějším kariérním maximem 1:45.95 se může pyšnit bosenský rekordman a stříbrný z mistrovství světa v Dauhá 2019 zkušený Amel Tuka. Brit Elliot Giles je pak s osobákem 1:43.63 druhým nejrychlejším mužem historie na halové osmistovce. Čtveřice našich elitních půlkařů Filip Šnejdr, Jakub Davidík, Tomáš Vystrk a dorostenecký mistr Evropy Jakub Dudycha se tak mohou těšit na velmi rychlý závod. Tři roky starý rekord mítinku Keňana Collinse Kipruta má hodnotu 1:46.38.


Jan. 5, 2023

In less than a month, the Czech Indoor Gala 2023 will start and the organizers are revealing the names of the first stars who will perform in the Ostrava arena on Thursday, 2 February. The big attraction of the entire meeting will be the women's 400m race, where the home star Lada Vondrová can look forward to other top competitors. In the men's 800m, we will see the Olympic medallist from Tokyo, Patryk Dobek.

The women's 400m was already the jewel of the Czech Indoor Gala last year. At that time, Anna Kielbasinska of Poland triumphed here in a new meeting record of 51.10, and other competitors also achieved excellent times. The Czech iron in the fire will of course be the home number one at this distance Lada Vondrová. The U23 European champion and multiple semi-finalist at global athletics events, including the Olympic Games in Tokyo and the recent World Championships in Eugene improved her personal bests across all distances last season and she would like to continue this trend indoors. She already triumphed once at the Czech Indoor Gala in 2020.

This year, however, she will have extremely strong opponents led by the fourth woman at the world championships in Eugene Lieke Klaver of Nederland, who improved her personal best outdoors to 50.18 in Oregon and regularly collects big valuable metals with strong Dutch relays. Last year, she finished second at the Czech Indoor Gala. This year, however, she will be the biggest favourite to win.

Germany's Corina Schwab also did well last year, winning the B run in an indoor career maximum of 51.68 and was third overall. She can even run under 51 seconds outdoors and would like to follow up on her successful performance in Ostrava. However, we must also pay attention to the Ukrainian Viktoria Tkachuk. The silver medallist from the European Championships in Munich specializes in the hurdles but she also runs the flat 400m very quickly. The home 400m school should also be represented by the semi-finalists from the European championship in Munich Tereza Petržilková and Nikoleta Jíchová, as well as the junior European vice-champion Lourdes Gloria Manuel.

The men's 800m also has an interesting field, where the bronze medallist from the Olympics in Tokyo and the reigning European indoor champion Patryk Dobek of Poland will start with an indoor personal best of 1:46.81. Experienced Amel Tuka, the Bosnian record holder and silver medallist at the World Championships in Doha 2019, has an even better career best of 1:45.95. Briton Elliot Giles is the second fastest man in history on the indoor 800m with a personal best of 1:43.63. The quartet of our elite 800m runners Filip Šnejdr, Jakub Davidík, Tomáš Vystrk and the junior European champion Jakub Dudycha can look forward to a very fast race. The Collins Kipruto's three-year-old meeting record is 1:46.38.


1. 12. 2022

Se začátkem prosince začíná i prodej vstupenek na Czech Indoor Gala. Sedmý ročník halového atletického mítinku, zařazeného opět do stříbrné kategorie světové halové tour (World Athletics Indoor Tour), se uskuteční ve čtvrtek 2. února 2023 v Ostravě. Už nyní jsou známá první jména. Nabitá bude šedesátka překážek žen, mužská míle a také čtyřstovka s hlavní tváří CIG 2023 Patrikem Šormem.

Czech Indoor Gala se stává pevnou součástí mezinárodního kalendáře a potvrzením jeho prestiže je zařazení do stříbrné, tedy druhé nejvyšší úrovně světové halové tour (WAIT). Ostrava patří mezi centra české atletiky, pravidelně se zde pořádají republikové šampionáty a vítkovický stadion nedaleko od haly hostí každoročně Zlatou tretru. Vstupenky na CIG jsou ideálním vánočním dárkem a od čtvrtka 1. prosince jsou k dispozici na www.ticketportal.cz. Cena je 200 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti do 130 cm (slevu při nákupu se nastavuje po přidání místa do košíku).

Na koho se mohou diváci těšit?

Hlavní tvář CIG 2023 bude běžec na 400 metrů Patrik Šorm. Pátý z letošního halového světového šampionátu v Bělehradě se utká mimo jiné s legendou vrcholných soutěží „pod střechou“, trojnásobným mistrem Evropy i světa Pavlem Maslákem, či budoucností české čtvrtky Matěj Krsek, letošním národním šampionem pod otevřeným nebem z Hodonína. Již tak špičkovou domácí konkurenci ještě vylepší Liemarvin Bonevacia. Nizozemský rekordman časem 45.48 také v hale umí, je vicemistrem Evropy z loňské Toruně a ve štafetě má z HME i zlato a medaile z OH a MS. První čas v ostravské hale pod 46 vteřin rozhodně není vyloučen.

Nizozemské eso nabídne také 60 metrů překážek žen. Start potvrdila dvojnásobná a aktuální halová mistryně Evropy Nadine Visserová, která je i finalistkou olympiády a mistrovství světa na překážkové stovce. Národní rekordy má v držení na obou sprintech, venku 12.51, v hale 7.77, takže maximum ostravské haly 7.99 bude v ohrožení. Českou špičku budou zastupovat úřadující halová mistryně ČR a účastnice MS a ME Helena Jiranová, která své maximum 8.03 zaběhla právě při svém z letošním vítězství na CIG, a také Tereza Elena Šínová, v roce 2022 druhá na MČR v hale i venku s osobním rekordem (v hale) 8.20.

Zajímavý souboj se očekává také na mužské míli, kde byl vyhlášen útok na český rekord Filipem Sasínkem a Janem Frišem. Držitelem dosavadního maxima je Sasínek, jenž 17. 2. 2016 zaběhl v irském Athlone 4:00.07. Frišův halový osobák je výrazně slabší, ale venku zaběhl 4:01.41 v roce 2019 v Ostravě. Jejich prvním potvrzeným zahraničním soupeřem je maďarský halový rekordman na 1500 m István Szögi, čas 3:37.55 předvedl v loňském roce, kdy také vyhrál na CIG.


3. 2. 2022

V ostravské atletické hale se uskutečnil šestý ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Ten nabídl fantastickou podívanou s jedním nejlepším světovým výkonem, pěti rekordy mítinku a tři česká prvenství.

V závodě žen na 400 metrů potvrdila pozici letošní světové jedničky Polka Anna Kielbasinská, která vylepšila vlastní světový výkon roku a také polský národní rekord na 51.10. K tomu ještě výrazně vylepšila rekord mítinku Zuzany Hejnové z roku 2017, a to o 86 setin. Jako druhá proběhla cílem Nizozemka Lieke Klaverová za 51.66. Třetí byla Britka Jesse Knightová (52.03), která se na cílové šachovnici dostala před naší Ladu Vondrovou (52.33). Martina Hofmanová dosprintovala pátá za 54.09. V celkovém hodnocení se před Vondrovou posunula ještě vítězka prvního běhu Němka Corinna Schwabová s časem 51.68. Špičkové konkurence využila k osobnímu maximu 53.91 další česká reprezentantka Nikoleta Jíchová.

Klání tyčkařek nabídlo kvalitní podívanou korunovanou rekordem mítinku. O jeho pokoření se postarala vítězná Běloruska Iryna Žuková, když se úspěšně přenesla přes 471 centimetrů, což je o centimetr více než v Ostravě před rokem zapsala Slovinka Tina Šutejová. Ta nezískala třetí ostravský triumf v řadě a musela se spokojit s druhým místem za 461 centimetrů. Další dvě závodnice zdolaly 451 centimetrů. Kubánce Yarisley Silvaové se to podařilo hned napoprvé a byla třetí. Důvod k radosti ovšem měla také Amálie Švábíková, která byla sice čtvrtá, ale úspěšných skokem na této hodnotě si posunula halový osobák o celých 11 centimetrů. Vítězka Žuková se posunula na druhé místo letošních průběžných světových tabulek.

Posledním možným pokusem v soutěži dálkařů si dolétl pro vítězství a také nový rekord mítinku 821 Švéd Thobias Montler. Dostal se tak před do té doby vedoucího řeckého olympijského vítěze a nyní již bývalého rekordmana tohoto závodu Miltiáda Tentogloua. Také on se dostal přes svůj dva roky starý ostavský zápis, a to skokem na 815 centimetrů. Na dva centimetry se přiblížil osmimetrové hranici třatí Američan JuVaughn Harrison (798). Český rekordman Radek Juška si vyskákal páté místo za 782.

Nový rekord mítinku byl k vidění také na mužské patnáctistovce. Jeho autorem se stal favorizovaný Brit Elliot Giles, jenž novým halovým osobákem 3:35.93 překonal dosavadní zápis Srba Elzana Bibiče z roku 2020 o tři vteřiny a jednu setinu. Z nového belgického národního rekordu 3:36.38 se mohl těšit druhý Belgičan Ismael Debjani a třetí byl za 3:37.39 Nor Ferdinand Kvan Edman. Jediný český zástupce Jan Friš se držel po většinu závodu kolem sedmé pozice a v posledním okruhu se propadl na konečnou desátou příčku. Jeho výsledný čas v cíli měl hodnotu 4:41.01, čímž zaostal necelou vteřinu za halovým osobákem.

Helena Jiranová potvrdila v Ostravě životní formu. Už rozběhu kralovala kvalitním časem 8.09, aby ani ve finále pak nenašla přemožitelku a zajistila si primát v novém osobím rekordu 8.03. Dosavadní kariérní maximum z letošní halové sezóny srazila o další čtyři setiny a v národních historických tabulkách se posunula už na druhou pozici za českou rekordmanku Lucii Škrobákovou. Druhá byla držitelka dánského národního rekordu Mette Graversgaardová za 8.08 a jako třetí se do cíle předklonila ve vyrovnaném osobáku 8.11 Italka Elisa Maria Di Lazzarová.

Další české prvenství připsal na mužské šedesátce Jan Veleba. Ten byl dosud na Czech Indoor Gala nejlépe druhý, ale letos se dočkal triumfu, který navíc ozdobil vyrovnaným osobním maximem 6.65. Entry standard pro start na halovém mistrovství světa v Bělehradě mu unikl jen o dvě setiny. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodila dvojice Britů Eugene Amo-Dadzie (6.66) a vítěz posledních dvou ročníků tohoto mítinku Oliver Bromby (6.70). Zdeněk Stromšík byl pátý za 6.72 a Velebův svěřenec Matyáš Koška obsadil sedmou pozici díky osobáku 6.74.

Sprint mužů na 200 metrů byl poprvé součástí hlavního programu na Czech Indoor Gala a výrazně v něm byli vidět čeští sprinteři. V letošním nejlepším evropském výkonu roku a rekordu mítinku 20.87 vyhrál Tomáš Němejc. Svěřenec trenéra Najbrta se stal čtvrtým nejrychlejším mužem české historie na této trati. Pod 21 vteřin stlačili své časy ještě Nizozemec Taymir Burnet (20.92) a stříbrný medailista z loňského MEJ Eduard Kubelík (20.98), jenž je nyní v národních historických tabulkách sedmý. Český rekordman pod otevřeným nebem Jan Jirka zaběhl 21.01.

Tomáš Staněk se bohužel zařadil mezi atlety, kterým se letos nepodařilo získat třetí prvenství na Czech Indoor Gala. Jeho úsilí tentokrát stačilo na čtvrté místo, když vrhl nejdále hned v první sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 20.11. Při své premiéře na Czech Indoor Gala vyhrál Polák Michal Haratyk, a to výkonem 20.79. Před Staňkem pak byli v pořadí ještě druhý Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny (20.51) a Rumun Andrei Toader (20.35).

Na stejně tratí žen byla nejrychlejší Irka Molly Scottová, která prolétla rovinku za 7.25 a připsala si cenný skalp úřadujicí halové evropské šampionky Švýcarky Ajly del Ponteové, která se do cíle předkláněla o setinu zpět (7.26). Třetí byla v těsném doběhu Lucemburčanka Patrizia van der Wekenová (7.27). Z českých sprinterek se podařilo do finále postoupit pouze Kláře Seidlová, která v něm obsadila sedmé místo ve svém sezónním výkonu 7.39.

V běhu žen na 1500 metrů měla domácí atletika dvě želízka v ohni v Kristiině Mäki a Dianě Mezuliáníkové. Úspěšnější byla nakonec druhá jmenovaná, která finišovala jako čtvrtá v novém halovém osobáku 4:11.17. Mäki dokončila tento běh na sedmé pozici za 4:13.92. Britský vítězný double předvedly vítězná Revee Walcott-Nolanová (4:10.53) a druhá Adelle Traceyová (4:10.88). Třetí byla Irka Sarah Healyová za rovných 4:11.

Z dvou běhů čtvrtkařů předvedl nejrychlejší čas vítěz toho prvního Ital Edoardo Scotti, jenž si vylepšil svůj halový osobák na 46.41. O pouhou setinu pomalejší byl Švéd Carl Bengtström, který opanoval druhý běh za 46.42. Z našich čtvrtkařů si vedl lépe Michal Desenský v čase 47.14 a byl celkově pátý. Vít Müller si s dvěma okruhy poradil za 47.44.

Mužská osmistovka měla trochu překvapivého vítěze v Belgičanovi Aurelovi Vandeputteovi, který si skvělým finišem doběhl pro prvenství v osobáku 1:47.41 před Rumunem Catalinem Tecuceanem (1:47.43) a mladým Keńanem Noahem Kibetem (1:47.76). Čeští půlkaři obsadili páté až osmé místo, a to v pořadí Lukáš Symerský (1:48.49), Filip Šnejdr (1:48.68), Tomáš Vystrk (1:48.69) a Lukáš Hodboď (1:48.87).

V soutěži dálkařek zvítězila Švédka Tilde Johanssonová, která skočila 629 centimetrů. Druhá Michaela Kučerová pak zaznamenala letošní nejlepší český výkon 622 centimetrů.

V rámci slavnostního zahájení došlo na oslavu jednoho velkého jubilea. Letos je to totiž už 45 let, kdy Helena Fibingerová vytvořila 19. února 1977 v Jablonci nad Nisou vrhem na 22.50 dosud platný halový světový rekord. Právě při této příležitosti obdržela pozornost v podobě čtyřkilové koule vyrobené čokolády. „Těší mě, že si připomínáme toto výročí právě v Ostravě, kde jsem trénovala a nyní tady je krásná hala. Pořadatelé každoročně ukazují, že zde umí uspořádat skvělou atletiku a z toho mám radost,“ uvedla.

Následně se s halovými závody rozloučil Jakub Holuša. Jeden z našich historicky nejúspěšnějších běžců dosáhl největších kariérních úspěchů právě pod střechou, ať už se jednalo o dvě stříbrné medaile na halových světových šampionátech nebo o titul halového evropského šampiona na památném HME v Praze 2015. „Na halové závody, a nejen na ně mám skvělé vzpomínky. V hale se mi vždy dařilo. Mám tři medaile z velkých mistrovství, ale nejvíce v mém srdci zůstane samozřejmě mistrovství Evropy v Praze, kde se všechno skvěle sešlo a završilo se to zlatou medailí a českým rekordem před domácím publikem, což byl vrchol mé kariéry. Teď bych rád předával své letité zkušenosti z vrcholové atletiky mladým závodníkům,“ sdělil své přání.


Feb. 3, 2022

The sixth annual Czech Indoor Gala international meeting took place in the Ostrava Athletics Arena on Thursday evening. It offered a fantastic spectacle with one world's best performance, five meeting records and three Czech wins.

In the women's 400m race, this year's world number one Anna Kielbasinska of Poland confirmed her shape as she improved her own world leading mark and also the Polish national record to 51.10. In addition, it significantly improved the Zuzana Hejnová's meeting record from 2017 by 86 hundredths. The Dutch Lieke Klaverová finished second in 51.66. The third was the British Jesse Knight (52.03) in front of Czech Lada Vondrová (52.33). Another Czech representative, Nikoleta Jíchová, took advantage of the top competition to improve her personal maximum of 53.91.

The women´s pole vault competition offered great performances crowned by a meeting record. The victorious Belarusian Iryna Zhuk mange to improve it, when she successfully got over 471 centimetres, which is one centimetre more than the Slovenian Tina Šutej´s record a year ago in Ostrava. This time, she did not win the third Ostrava triumph in a row and had to settle for a second place with 461 centimetres. The other two competitors got over 451cm. Cuban Yarisley Silva succeeded with the first attempt and got third. However, fourth Amálie Švábíková also had reason to rejoice pushing her PB with 11cm. The winner, Zhuk, moved to the second place in this year's ongoing world tables.

Thobias Montler of Sweden set the meeting record of the 821cm in the men´s long jump in the last series. He thus got ahead of the leading Greek Olympic winner and now former meeting record holder Miltiades Tentoglou. He, too, got over his two-year-old Ostrava record by jumping 815cm. American JuVaughn Harrison (798) approached the eight-meter limit by only 2cm. The Czech record holder Radek Juška ended fifth with 782.

The new meeting record was also seen at the men's 1500m. The favored Briton Elliot Giles achieved a new indoor PB with 3:35.93 and improved the previous record of Serb Elzan Bibič from 2020 by three seconds and one hundredth. The second Belgian Ismael Debjani managed to improve the national record to 3:36.38, the third was Ferdinand Kvan Edman of Norway in 3:37.39. The only Czech representative Jan Friš held around the seventh position for most of the race and fell to the final tenth place in the last lap. His final time at the finish was 4:41.01, which is less than a second behind his indoor maximum.

Helena Jiranová confirmed her life form over the hurdles in Ostrava. Already in the heats, she reigned with a quality time of 8.09, so that even in the finals she did not get a defeat and secured the primacy in the new personal record 8.03. She moved in the national historical tables to the second position behind the Czech record holder Lucia Škrobáková. The second was the Danish national record holder, Mette Graversgaard with 8.08, and the third, Elisa Maria Di Lazzaro, the Italian, who leaned forward in the finish line in a balanced 8.11.

Jan Veleba scored another Czech victory in the men's 60m. This year he experienced a triumph, which he also decorated with a balanced personal maximum of 6.65. He missed the entry standard for the World Indoor Championships in Belgrade missed by only two hundredths of a second. He was accompanied to the imaginary podium by the British duo Eugene Amo-Dadzie (6.66) and the winner of the last two years of this meeting Oliver Bromby (6.70). Zdeněk Stromšík was fifth in 6.72 and Veleba's athlete Matyáš Koška took seventh position thanks to a 6.74 PB.

The fastest on the same track among women was the Irish Molly Scott, who crossed the straight in 7.25 and scored the valuable scalp of the reigning European indoor champion Alya del Ponte, who leaned to the finish line by a hundredth (7.26). Third in short time was Luxembourg's Patrizia van der Weken (7.27). Of the Czech sprinters, only Klára Seidlová, who took seventh place in her SB 7.39, managed to advance to the finals.

For the first time, the men's 200m was a part of the main program at the Czech Indoor Gala, and Czech sprinters were prominent in it. Tomáš Němejc won in the best European performance of the year and a meeting record 20.87. Coached by Najbrt, he became the fourth fastest man in Czech history on this track. Under 21 seconds we saw also the Dutchman Taymir Burnet (20.92) and the silver medallist from last year's EJCH Eduard Kubelík (20.98), who is now seventh in the national historical tables. The Czech record holder under the open sky Jan Jirka ran 21.01.

Unfortunately for the home crowd, Tomáš Staněk was one of the athletes who failed to gain the third victory at the Czech Indoor Gala this year. His effort was enough for fourth place this time, when he threw the furthest in the first series, when his equipment landed on 20.11m in the men´s shot put. At its premiere at the Czech Indoor Gala, the Pole Michal Haratyk won with a performance of 20.79. The Second ended Mesud Pezer from Bosnia and Herzegovina (20.51) and the third Romanian Andrei Toader (20.35).

In the women's 1500 meters, domestic athletics Kristiina Mäki and Diana Mezuliáníková were in the start list. In the end, the second named was more successful, finishing fourth in the new indoor PB 4:11.17. Mäki finished this run on seventh place in 4:13.92. The British winning double was led by the Revee Walcott-Nolan (4:10.53) and the second Adelle Tracey (4:10.88). Third was Irish Sarah Healy in 4:11.

The winner of the first 400m heat, Italian Edoardo Scotti showed the fastest time improving his indoor PB to 46.41. Just a hundredth slower was the Swede Carl Bengtström, who dominated the second heat in 46.42. Michal Desenský did better among our 400m runners with 47.14 and was fifth overall. Vít Müller managed the two laps in 47.44.

The men's 800m had a somewhat surprising winner in the Belgian Aurel Vandeputte, who had a great finish in 1:47.41 PB ahead of Romanian Catalin Tecucean (1:47.43) and young Kenyan Noah Kibet (1:47.76). The Czech 800m runners took fifth to eighth place, namely Lukáš Symerský (1:48.49), Filip Šnejdr (1:48.68), Tomáš Vystrk (1:48.69) and Lukáš Hodboď (1:48.87).

Sweden's Tilde Johansson won the women´s long jump competition, achieving 629 centimetres. The second Michaela Kučerová then recorded this year's best Czech performance of 622 centimetres.

As part of the opening ceremony, one big jubilee was celebrated. This year, it has been 45 years since Helena Fibingerová set a still valid world indoor record 22.50m in shot put on 22 February 1977 in Jablonec nad Nisou. It was on this occasion that she received a present in the form of a four-kilo ball of chocolate. "I am glad that we are commemorating this anniversary in Ostrava, where I trained and now, there is a beautiful arena. Every year, the organisers show that they can organise great athletics here and I am happy about that," she said.

Subsequently, Jakub Holuša said goodbye to the indoor races. One of our most successful runners in history has achieved the greatest career success right under the roof, whether it was two silver medals at the world indoor championships or the title of European indoor champion at the memorable EICH in Prague 2015. "I have great memories about the indoor and also outdoor races. I have always been successful indors. I have three medals from the big championships, but the most important thing in my heart will be the European Championships in Prague, where everything went well and ended with a gold medal and a Czech record in front of the domestic audience, which was the peak of my career. Now I would like to pass on my years of experience in top athletics to young competitors," he said.


2. 2. 2022

V městské hale v Ostravě se ve čtvrtek odpoledne a večer odehraje mítink Czech Indoor Gala (WAIT Silver). Ve středu odpoledne proběhl v dějišti brífink s novináři, na němž nechyběli Miltiadis Tentoglu, Elliot Gilles, Kristiina Mäki a Tomáš Staněk.

Startovní čísla čtveřici atletických hvězd předávali zástupci významných partnerů mítinku, náměstkyně primátora statutárního města Ostrava Andrea Hoffmannová a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.

Jednou z velkých zahraničních hvězd mítinku, ne-li tou vůbec největší bude Miltiadis Tentoglu. Pro řeckého dálkaře půjde o vůbec první závod po půl roce – 2. srpna 2021 se v Tokiu stal olympijským šampionem. Ambice má Tentoglu vysoké, i proto, že se mu v Ostravě daří. Při gala už dvakrát zvítězil, vždy v sudých letech (2018 a 2020), takže by rád přidal třetí triumf. Skokanovi s halovým osobákem 838 (venku dokonce 860 právě z OH) patří také rekord mítinku 804. Na ten by při startu do sezóny, na jejímž konci by měl být vrchol na MS v Bělehradu, rád zaútočil. Světový výkon haly 2022 leží podstatně výš, drží jej od víkendu švýcarský vícebojař Simon Ehammer s 826.

Už několikero startů má v sezóně naopak Tomáš Staněk. Úřadující halový mistr Evropy otevřel sezónu výkonem přes 21 metrů předminulou sobotu v Jablonci (21.18), pak se mu ale tohle metu nepodařilo v minulém týdnu překonat ani ve čtvrtek v Kladně (20.80), ani v neděli v Nehvizdech (20.91). Jak se ale vyjádřil svěřenec Petra Stehlíka už v nedávném podcastu ČAS, věří, že v relativně dlouhé halové sezóně se mu podaří technicky srovnat. A proč ne hned v Ostravě, kde drží rekord mítinku 21.88 a obhajuje loňské prvenství a kraloval zde i v roce 2018. Hlavním soupeřem mu bude Polák Konrad Bukowiecki, rovněž dvojnásobný vítěz CIG. Motivací navíc bude i světový výkon roku, který po fiasku s měřením nabité soutěže na mítinku v New Yorku leží „jen“ na úrovni 21.33. „Ne že bych prahl být na čele světových tabulek, ale je to dobrá motivace navíc posunout SB alespoň za tuto hranici,“ uvedl před mítinkem Staněk.

Zatím jediný start od konce loňské životní sezóny má za sebou tvář mítinku Kristiina Mäki. Finalistka olympiády minulý pátek na zlatém mítinku halové tour v Karlsruhe svou první halovou patnáctistovku po dvou letech nedoběhla, takže má dle svých slov co napravovat. Svěřenkyně Pavla Tunky ale věří, že je připravena dobře a může atakovat svůj osobní rekord, který v hale leží na úrovni 4:08.41. Soupeřky má proti sobě matka ročního syna Kaapa silné, a to nejen ty zahraniční. Dobře ví třeba o připravenosti reprezentační kolegyně Diany Mezuliáníkové.

Jednou z výrazných postav tohoto ročníku bude také středotraťař Elliot Giles. Loni ohromil superrychlou halovou půlkou 1:43.63 a letošní sezónu otevřel vítězstvím právě na této trati v Karlsruhe. Výtečně ale běhá i patnáctistovku, na níž se představí v Ostravě. Halový osobák má 3:36.90, venkovní o tři vteřiny lepší, takže v jeho silách zcela jistě je rekord mítinku, který drží časem 3:38.94 Elzan Bibič. „Moc hezká hala, těším se,“ rozhlížel se Giles. „Byl jsem tu venku, ale v hale jsem tu ještě nebyl. Teď je to sice jiná trať než v Karlsruhe, ale cíl je stejný, běžet rychle a snažit se zase vyhrát,“ stručně a jasně vysvětlil. Preferenci, kterou z tratí si třeba vybere HMS, nemá, Ostrava ale může napovědět.

Tím výčet hvězd ani zdaleka nekončí. Na sprinterské rovince vstoupí do sezóny pátá z olympijské stovky Ajla del Ponteová ze Švýcarska, mezi muži se na šedesátce objeví dvojnásobný vítěz mítinku Brit Oliver Bromby, s nímž poměří síly domácí duo Veleba-Stromšík. Úspěšné olympioničky budou také v tyčkařském sektoru v čele s pátou z Tokia a držitelkou rekordu mítinku Tinou Šutejovou ze Slovinska, proti níž se postaví také mistryně Evropy „U23“ Amálie Švábíková. Na čtvrtce žen se můžeme těšit na duel Lady Vondrové s Nizozemkou Lieke Klaverovou, skvělé by měly být také čtyřstovky v mužském podání, stejně tak dvoustovky a osmistovka.

Předpogram především s českou účastí začíná ve 14 hodin, hlavní program od 17 hodin se slavnostním zahájením v 16:47. Poslední vstupenky bude možné zakoupit na místě. Ti, kteří se nedostanou do haly, budou moci sledovat mítink přes stream na Facebooku České atletiky (národní program) a poté v přímém přenosu na ČT Sport (hlavní program).


Feb. 2, 2022

The Czech Indoor Gala (WAIT Silver) will take place in the city arena in Ostrava on Thursday afternoon. On Wednesday afternoon, a briefing with journalists took place at the venue with Miltiadis Tentoglou, Elliot Gilles, Kristiina Mäki and Tomáš Staněk.

Miltiadis Tentoglou will be one of the big international stars of the meeting, if not the biggest one. For the Greek long jumper, this will be the first race after six months - on 2 August 2021, he became the Olympic champion in Tokyo. Tentoglou has high ambitions, also because he is doing well in Ostrava. He has already won the gala twice, always in even years (2018 and 2020), so he would like to add a third triumph. The jumper with indoor personal best 838 (even 860 outdoors from the Olympics) also owns the meeting record of 804. He would like to attack this at the start of the indoor season, which should end at the top at the World Championships in Belgrade. The world leading performance in 2022 is significantly higher, held by Swiss multi-champion Simon Ehammer since the weekend with 826.

On the contrary, Tomáš Staněk already has had several starts already in the season. The reigning European Indoor Champion opened the season with a performance of over 21 meters the previous Saturday in Jablonec (21.18), but then he did not manage to cross this goal last week either in Kladno on Thursday (20.80) or in Nehvizdy on Sunday (20.91). However, as Petr Stehlík's athlete said in the recent CAF podcast, he believed that in a relatively long indoor season, he will be able to technically stabilize. And why not right in Ostrava, where he holds the meeting record 21.88 and defends last year's victory. He also reigned in 2018. His main opponent will be Pole Konrad Bukowiecki, also a two-time CIG winner. In addition, the motivation will be the world performance of the year, which after the fiasco with the measurement of a busy competition at a meeting in New York lies "only" at the level of 21.33. "Not that I want to be at the top of the world tables, but it is also a good motivation to move the SB at least beyond this limit," Staněk said before the meeting.

So far, the face of the meeting Kristiina Mäki has only one start since the end of last year's life season. The Olympic finalist did not finish her first indoor 1500 in two years at the golden meeting of the indoor tour in Karlsruhe last Friday, so according to her, she has something to fix. However, Pavel Tunka's athlete believes that she is well prepared and can attack her personal record, which lies at the level of 4:08.41 indoors. The mother of one-year-old son Kaapo has strong opponents, not only foreign ones. She knows well, for example, about the readiness of her national team colleague Diana Mezuliáníková.

One of the major figures of this year will also be the middle distance runner Elliot Giles. Last year, he stunned with a super-fast indoor 800m clocking 1:43.63 and he opened this season with a victory in Karlsruhe. But he also runs well at the 1500m, which he will perform in Ostrava. His indoor personal best is 3:36.90, the outdoor one is three seconds better, so he certainly can attack the meeting record, which belongs to Elzan Bibič with 3:38.94. "Very nice arena, I'm looking forward to the event," Giles looked around. "I was out here, but I haven't been inside yet. Now it's a different event than in Karlsruhe, but the goal is the same, to run fast and try to win again," he explained briefly and clearly. The he does not have a preference for the WICH when it comes to the distance, but Ostrava can give him a hint.

The starting bibs were handed over to the four athletic stars by representatives of important meeting partners, the Deputy Mayor of the Statutory City of Ostrava, Andrea Hoffmannová, and the Deputy Governor of the Moravian-Silesian Region, Stanislav Folwarczny.

This is not the end of the list of stars. The fifth from 100m at Olympics, Ajla del Ponte from Switzerland, will enter the season. At men´s 60m, the double meeting winner Oliver Bromby willů face the home stars Veleba and Stromšík. The successful Olympians will also be in field events, led by the fifth pole vaulter from Tokyo and the meeting record holder Tina Šutej from Slovenia, who will also be opposed by the European U23 Champion Amálie Švábíková. At women´s 400m, we can look forward to a duel between Lada Vondrová and the Dutch Lieke Klaver, the men's 400m should also be great, as well as both 200 and 800 runs.

The pre-program, especially with the Czech participation, starts at 2 pm; the main program starts at 5 pm with a ceremonial opening at 4:47 pm. The last tickets will be available for purchase on site. Those who do not get to the arena will be able to watch the meeting via the Czech Athletics Facebook stream (national program) and then live on ČT Sport (main program).

Video interviews available on the YT channel of the Czech athletics >


26. 1. 2022

Už za týden se v ostravské atletické hale uskuteční další ročník mezinárodního mítinku World Indoor Tour (Silver) Czech Indoor Gala a na velmi zajímavá jména se můžeme těšit i na běžeckém ovále.

V závodě žen na 1500 metrů se můžeme těšit na finalistku olympijských her v Tokiu a českou rekordmanku Kristiinu Mäki, která je zároveň také tváří tohoto ročníku. Právě při klání pod pěti kruhy vylepšila Kristiina národní historickém maximum pod otevřeným nebem na 4:01.23 a nyní bude v jejím hledáčku i halový rekordní zápis, jenž má právě z Czech Indoor Gala Simona Vrzalová, která zde před třemi lety zaběhla 4:05.73. Mäki má zatím halový osobák 4:08.41. Rekord mítinku má pak v držení od roku 2020 časem 4:05.08 Etiopanka Lemlem Hailuová, i to je čas, který by mohl být v silách české rekordmanky.

V závodě žen na 1500 metrů se můžeme těšit na finalistku olympijských her v Tokiu a českou rekordmanku Kristiinu Mäki, která je zároveň také tváří tohoto ročníku. Právě při klání pod pěti kruhy vylepšila Kristiina národní historickém maximum pod otevřeným nebem na 4:01.23 a nyní bude v jejím hledáčku i halový rekordní zápis, jenž má právě z Czech Indoor Gala Simona Vrzalová, která zde před třemi lety zaběhla 4:05.73. Mäki má zatím halový osobák 4:08.41. Rekord mítinku má pak v držení od roku 2020 časem 4:05.08 Etiopanka Lemlem Hailuová, i to je čas, který by mohl být v silách české rekordmanky.

Nebude však jedinou českou závodnicí, která může pomýšlet na podobné mety. Skvělou formu potvrdila o uplynulém víkendu také její reprezentační kolegyně Diana Mezuliáníková, která si v Anglii zaběhla časem 8:57.91 velký osobní rekord na trati 3000 metrů a semifinalistka z Tokia tak ukázala, že může výrazně vylepšil svůj dosavadní halový patnáctistovkařský osobák 4:11.48. Entry standard pro start na halovém mistrovství světa je pak stanoven na hodnotě 4:09.

Ze zahraničních závodnic je největší favoritkou Etiopanka Axumawit Embayeová. Někdejší stříbrná medailistka z halového světového šampionátu se může pyšnit halovým osobákem 4:02.92 a venku umí dokonce pod čtyři minuty. O úspěšný přechod z osmistovky na patnáctistovku se pokusí čtvrtá z ME v Berlíně Britka Adelle Traceyová a bronzová z ME do 23 let v Gävle Irka Nadia Powerová.

Na stejné trati mužů bude největším domácím želízkem v ohni medailista univerziády v Neapoli Jan Friš. Právě při loňském ročníku Czech Indoor Gala si zaběhl halový osobák 3:40.38 a nyní by se rád pokusil o splnění entry standardu pro HMS 3:39. Pokud by se mu to podařilo, měl by šanci pokořit i rekord mítinku Srba Elzana Bibiče z roku 2020, který má hodnotu 3:38.94.

K tomu by mu měli pomoci kvalitní soupeři v čele s Britem Elliotem Gilesem, jenž loni šokoval neskutečně rychlou halovou půlkou za 1:43.63, ale parádní výkony předvádí i na patnáctce. Osobní rekordy 3:36.90 v hale a 3:33.80 venku hovoří za své. Dalším rychlým Britem na startu je pátý z HME v Toruni a stříbrný z ME do 23 let v Gävle 2019 Piers Copeland. Národní rekordy svých zemí pak mají v držení Maďar Istvan Szögi (3:37.55) a Belgičan Ismael Debjani (3:33.06 venku).

Naši nejlepší půlkaři Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď se také mohou těšit na řadu kvalitních soupeřů z celého světa. Svou halovou premiéru si odbyde Australan Jeff Riseley s venkovním osobákem 1:44.48. První halová zkušenost čeká také mladého Keňana Noaha Kibeta, jenž si loni doběhl na domácím mistrovství světa juniorů v Nairobi pro bronz v čase 1:44.88. Dalším perspektivním běžcem, který zavítá do ostravské haly, bude stříbrný z loňského ME do 23 let v Tallinnu Brit Thomas Randolph. Rekord mítinku Keňana Collinse Kipruta z roku 2020 má hodnotu 1:46.38. Entry standard pro start v Bělehradě je pak 1:46.70.

Hlavní program Czech Indoor Gala bude k vidění od 17 do 19 hodin v přímém přenosu na stanici ČT sport. Ještě předtím bude možné mítink sledovat od 14:00 prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.

Dobrou zprávou je, že se mítink může uskutečnit i za přítomnosti diváků. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal.

Počet diváků je vzhledem k současným koronavirovým restrikcím omezen na 400 osob. Akce se koná na základě aktuálních protiepidemických opatření a účastnici jsou povinni doložit splnění podmínek pro účast na hromadné akci.


Jan 26, 2022

In just one week, the international athletic meeting of the World Indoor Tour (Silver) Czech Indoor Gala will take place in the Ostrava Athletics Arena. We can look forward to very interesting names also on the running oval.

In the women's 1500m, we can look forward to the Olympic Games finalist in Tokyo and the Czech record holder Kristiina Mäki, who is also the face of this edition of the meeting. It was during the race under five circles when Kristiina improved her national historical maximum under the open sky to 4:01.23, and now, she will be focusing the indoor record, which is held by Simona Vrzalová, who ran 4:05.73 here at Czech Indoor Gala three years ago. Mäki has an indoor personal best 4:08.41. The meeting record has been held since 2020 with a time of 4:05.08 by Ethiopian Lemlem Hailu, which is also a time that could be in the capacity of the Czech record holder.

However, she will not be the only Czech competitor who can think of similar goals. The great form was also confirmed last weekend by her national team colleague Diana Mezuliáníková, who set a big personal record in England running 8:57.91 and the semifinalist from Tokyo showed that she can significantly improve her current indoor mileage personal best 4:11.48. The entry standard for the World Indoor Championships is then set at 4:09.

Axumawit Embaye of Ethiopia is the biggest favorite from the foreign competitors. The former silver medalist from the world indoor championship can be proud of her indoor personal maximum 4:02.92 and she can even drop under four minutes outdoors. The fourth from the European Championships in Berlin, the British Adelle Tracey, and the bronze medalists from the European Under-23 Championships in Gävle, Nadia Power of Ireland, will try a successful transition from 800m to 1500m.

On the same track, among men, the greatest domestic hope will be the medalist of the University Games in Naples Jan Friš. Just at last year's Czech Indoor Gala, he ran the indoor personal record 3:40.38 and now, he would like to try to meet the entry standard for the WICH 3:39. If he succeeds, he would have a chance to break the meeting record of Serb Elzan Bibič from 2020, which has a value of 3:38.94.

The quality opponents, led by the British Elliot Giles, who shocked last year with an incredibly fast indoor 800m in 1:43.63, but he also shows great performances at 1500, should help him. His personal records of 3:36.90 indoors and 3:33.80 outdoors speak for themselves. Another fast Briton at the start is the fifth from the EICH in Toruń and the silver from the European Under-23 Championship in Gävle 2019 Piers Copeland. The national records of their countries are held by the Hungarian Istvan Szögi (3:37.55) and the Belgian Ismael Debjani (3:33.06 outdoors).

Our best 800m runners Filip Šnejdr and Lukáš Hodboď can also look forward to a number of quality rivals from all over the world. Australian Jeff Riseley will make his indoor premiere with an outdoor personal best of 1:44.48. The first indoor experience also awaits the young Kenyan Noah Kibet, who finished at the domestic world junior championships in Nairobi with a bronze in 1:44.88 last year. Another promising runner who will visit the Ostrava arena will be the silver from last year's European Under-23 European Championships in Tallinn, the British Thomas Randolph. Kenyan Collins Kiprut's 2020 meeting record is set on 1:46.38. The entry standard for the start in Belgrade is then 1:46.70.

The main program of the Czech Indoor Gala will be streamed live from 5 pm to 7 pm on the ČT sport channel. Before that, it will be possible to watch the meeting from 14:00 via the Czech Athletics Facebook stream.

The good news is that the meeting can take place with the presence of spectators. Tickets can be purchased online via Ticketportal >

Due to the current coronavirus restrictions, the number of viewers is limited to 400 people. The event takes place on the basis of current anti-epidemic measures and participants are required to demonstrate compliance with the conditions for participation in a mass event >

Časový pořad


Národní program *

14:00tyč Mdálka Ž
14:3060 m Ž
14:4560 m M
15:0560 m př. Ž60 m př. Jky
15:1260 m př. Dky
15:1960 m př. Jři
15:2660 m př. Dci
15:35800 m Ž
15:42800 m M
15:55200 m Ž
16:10200 m M
16:254x200 m Jky
16:304x200 m Jři
16:3560 m Žci
16:4060 m Žky

 

Hlavní program *

16:20skok o tyči Ž
16:27trojskok Ž
16:47Slavnostní zahájení
17:0760 m M
17:0660 m M
17:12800 m M
17:1860 m př. Ž
17:2460 m př. Ž
17:301 500 m Ž
17:3760 m př. M
17:4360 m př. M
17:50skok daleký M
17:5260 m M
17:58400 m M
18:05400 m M
18:1260 m př. Ž
18:18400 m Ž
18:25400 m Ž
18:3260 m př. M
18:38200 m M
18:44200 m M
18:50míle M


* pořadatel si vyhrazuje právo na úpravu časového programu

verze 30. 1. 2023 14:00

 

Timetable


National Programme *

14:00Pole Vault MLong Jump W
14:3060 m W
14:4560 m M
15:0560 m H W60 m H U20
15:1260 m H U18
15:1960 m H U18
15:2660 m H U18
15:35800 m W
15:42800 m M
15:55200 m W
16:10200 m M
16:254x200 m U20
16:304x200 m U20
16:3560 m U18
16:4060 m U18

 

Main Programme *

16:20Pole Vault W
16:27Triple Jump W
16:47Opening Ceremony
17:0760 m M
17:0660 m M
17:12800 m M
17:1860 m H W
17:2460 m H W
17:301 500 m W
17:3760 m H M
17:4360 m H M
17:50Long Jump M
17:5260 m M
17:58400 m M
18:05400 m M
18:1260 m H W
18:18400 m W
18:25400 m W
18:3260 m H M
18:38200 m M
18:44200 m M
18:50Mile M


* The organizer reserves the right to modify the time schedule

v. Jan 30, 2022 14:00

 


Výsledky / Results


 

 

Statistické okénko mítinku Czech Indoor Gala 2022


Na startu byli reprezentanti 36 zemí

Bylo překonáno 5 rekordů mítinku (200 m muži, 1500 m muži, dálka muži, 400 m ženy, tyč ženy)

Byly překonány 3 rekordy haly (1500 m muži, 400 m ženy, tyč ženy)

Bylo vytvořeno 10 nejlepších výkonů sezóny v ČR

Padlo 6 národních rekordů (POL, SRB 400 ženy, BEL, LTU, BLR 1500 m muži, LUX 60 m ženy)

 


Rekordy mítinku / Meeting Records

v. 02/2022

 


Muži / MEN

60 m6.49Kim CollinsSKNPraha 2014
200 m20.87Tomáš NěmejcCZEOstrava 2022
300 m31.97Bralon TaplinGRNOstrava 2017
400 m46.11Edino SteeleJAMPraha 2014
500 m1:00.36Pavel MaslákCZEPraha 2014
800 m1:46.38Collins KiprutoKENOstrava 2020
1500 m3:35.93Elliot GilesGBROstrava 2022
3000 m7:44.58Mohammed Ayoub TioualiBRNOstrava 2018
60 m H7.51Dayron RoblesCUBPraha 2014
skok vysoký / High Jump2.42Ivan UkhovRUSPraha 2014
skok o tyči / Pole Vault6.03Renaud LavillenieFRAJablonec n. N. 2016
skok daleký / Long Jump8.21Thobias MontlerSWEOstrava 2022
trojskok / Triple Jump17.32Pedro Pablo PichardoCUBPraha 2014
vrh koulí / Shot Put21.88Konrad BukowieckiPLOstrava 2020


Ženy / WOMEN

60 m7.10Michelle-Lee AhyeTTOJablonec n. N. 2016
200 m23.83Adéla NovotnáCZEOstrava 2020
300 m37.04Denisa RosolováCZEPraha 2014
400 m51.10Anna KielbasinskáPOLOstrava 2022
800 m2:01.67Jennifer MeadowsGBRPraha 2014
1500 m4:05.08Lemlem HailuETHOstrava 2020
3000 m8:38.81Helen ObiriKENOstrava 2018
60 m H7.89Tiffany PorterGBRJablonec n N. 2016
skok vysoký / High Jump2.00Blanka VlašićCROPraha 2014
skok o tyči / Pole Vault4.71Iryna ZhukBLROstrava 2022
skok daleký / Long Jump6.35Anasztázia NguyenHUNOstrava 2019
trojskok / Tripple jump12.62Zuzana ĎurkechováSVKOstrava 2021
vrh koulí / Shot Put16.66Markéta ČervenkováCZEJablonec n. N. 2016
4 x 400 m3:35.86National TeamCZEOstrava 2019
4 x 400 MIX3:34.21Jihomoravský kraj - juniorsCZEOstrava 2021



Partneři / Partners


Generální partner Českého atletického svazu


 

 



Projekt vznikl za podpory

Kontakty / Contacts


Pořadatel /
Organizer

 

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ /
CZECH ATHLETIC FEDERATION

Na Pískách 2583/8

160 00 Praha 6 - Dejvice

Czech Republic

Tel./Phone: +420 233 014 400

Fax: +420 233 014 450

E-mail: atletika@atletika.cz

Akreditace a média / Accreditation and Media

 

Nikol Pazderová

Vedoucí oddělení komunikace a marketingu / Head of Communications and marketing department

Tel./Phone: +420 774 578 877

E-mail: npazderova@atletika.cz